PROGRAM STYPENDIALNY DLA PARALIMPIJEK Z POLSKI I UKRAINY 2023

Pomóż

Wybierz kwotę wsparcia i pomóż nam czynić dobro!

Jeśli zdecydujesz się na wpłaty co miesiąc w podziękowaniu otrzymasz spersonalizowany BILET DO LEPSZEGO ŻYCIA

POSTĘP ZBIÓRKI:
300 517,00 z 250 000 zł

Fundacja UNAWEZA może skutecznie dawać skrzydła dzięki wsparciu ludzi o wielkich sercach. Inicjatorka projektu Corinne Klajda w tym roku pobiegnie aż w DWÓCH pustynnych ultramaratonach w ramach 4DESERTS RUN. Pierwszy przystanek? Gobi!

Nasz cel to 250.000 złotych! Z tej kwoty zostaną ufundowane stypendia dla 12 Paralimpijek z Polski oraz Ukrainy, którzy marzą o starcie na Paralimpiadzie w Paryżu w 2024 roku.

W ramach zeszłorocznej edycji zebraliśmy 375.362 zł na stypendia dla polskich i ukraińskich Paralimpijek. A przez dwie edycje w sumie aż 626.533 zł!

Dr Irena Eris

Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom, m.in. Castorama, BLIK, Sephora, EWL, ECOVADIS, Dr Irena Eris,Cosmedica, DeCare, Techmatik. Signal Iduna Polska, Bank Millennium, Podravka, BeBio, Ringier Axel Springer, OLX, Satipharm, InteRrisk, Symbiosis.

230712Unaweza-MK21793

Pierwsza edycja programu #CorinneRunsForGood: https://www.unaweza.org/komu-pomagamy/corinne-biegnie-dla-paraolimpijek/

Druga edycja programu #CorinneRunsForGood: https://www.unaweza.org/komu-pomagamy/projekt-stypendialny-dla-paraolimpijek-2022/

W tej edycji naszymi Stypendystkami są:

  • Daria Bujnicka,
  • Oliwia Szmigiel,
  • Katarzyna Kozikowska,
  • Kinga Dróżdż,
  • Karolina Pęk,
  • Aleksandra Ochtera,
  • Paulina Przywecka-Puziak,
  • Karolina Kucharczyk.
  • Anna Szeremet ,
  • Nataliia Morkvych,
  • Anastasiia Moskalenko,
  • Angela Havrysiuk.


Więcej o projekcie i historii Corinne dowiecie się z książki Martyny Wojciechowskiej „Co Chcesz Powiedzieć Światu”, której jedną z bohaterek była właśnie Corinne.

“Corinne Klajda ma pięćdziesiąt trzy lata. Jest dyrektorką generalną Accord Group Polska, międzynarodowej firmy doradczej specjalizującej się w rekrutacji kadry kierowniczej. Wyszukuje osoby na stanowiska prezesów, dyrektorów finansowych, członków zarządu z pensjami od czterdziestu do ponad stu tysięcy złotych miesięcznie, nie licząc premii. Cieszy się nienaganną opinią w świecie biznesu i słynie z niestandardowych metod prowadzenia rozmów rekrutacyjnych; bardziej interesuje ją osoba niż kartka z opisanym życiorysem. Jest też współzałożycielką dwóch innych firm z tej branży. Wykładała na uczelni ekonomicznej, jest certyfikowanym coachem biznesowym, mentorką, regularnie doradza innym, jak zarządzać ludźmi.

Pochodzi z Mauritiusa, niewielkiej wyspy na Oceanie Indyjskim, leżącej około osiemset kilometrów na wschód od Madagaskaru. Sinologię i kurs menedżerski[BM1] ukończyła w Chinach. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Warszawie, gdzie wraz z mężem wychowała dwie córki – Kaję i Isabelle. Wywodzi się z bardzo skromnej rodziny, ale dzięki ciężkiej pracy zaszła naprawdę wysoko.

A jednak tydzień przed pięćdziesiątymi urodzinami miała wrażenie, że trafiła na ścianę, czuła, że stanęła w miejscu. Dokładnie tak, jakby przed nią wznosił się mur nie do pokonania”.

Wtedy właśnie postanowiła, że chce zmienić swoje życie i zacząć biegać. W szczytnym celu.

Razem możemy więcej!

Dołącz do nas.

dsc01434


Nasze tegoroczne Stypendystki

PAULINA PRZYWECKA-PUZIAK

230712Unaweza-MK20716

PAULINĘ PRZYWECKĄ-PUZIAK można opisać słowami takimi jak SUMIENNOŚĆ czy DETERMINACJA. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów, osiągając imponujące wyniki i zdobywając kolejne tytuły. Teraz jest naszą ogromną nadzieją na sukcesy w trakcie XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu 2024. A przygotowania do tego największego sportowego wydarzenia są bardzo intensywne – Paulina trenuje aż 5 razy w tygodniu.

Jak zaczęła się jej przygoda ze sportem? Uczęszczała na pozalekcyjne zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami, grając w tenisa stołowego czy koszykówkę. Po jednym z turniejów tenisa stołowego w Bydgoszczy została wypatrzona przez trenera, który zauważył jej predyspozycje do sportów siłowych. Poszła na pierwszy trening i już została. Jak sama przyznaje, największą inspiracją jest jej koleżanka z reprezentacji Marzena Zięba.

Stypendium Fundacji UNAWEZA w ramach programu #CorinneRunsForGood przede wszystkim pomoże jej jak najlepiej przygotować się do kolejnych zawodów. Paulina przeznaczy je na sfinansowanie dojazdów na treningi i utrzymanie prawidłowej diety.

Swoje sportowe występy godzi też z rolą mamy! To właśnie synek i mąż są jej największą motywacją. Jej motto życiowe brzmi: NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ.

Niepełnosprawność: amputacja nogi

Dyscyplina: parapodnoszenie ciężarów

DARIA BUJNICKA

230712Unaweza-MK20984

Sport stawia na pierwszym miejscu. DARIA BUJNICKA to niezwykle utalentowana i pracowita zawodniczka, która w tym roku skończy 20 lat! W 2016 roku rozpoczęła treningi parabadmintona w Pabianicach. Od tamtej pory nieprzerwanie reprezentuje Polskę, tworząc z Oliwią Szmigiel doskonale zgrany debel. W 2022 roku zdobyły srebrny medal podczas Mistrzostw Świata w Tokio. Daria regularnie staje na podium Pucharu Świata zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej.

Jak się przygotowuje do Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu? Trenuje aż sześć razy w tygodniu! W wolnych chwilach zajmuje się fotografią i spędza czas z bliskimi! Największą inspiracją jest jej mama – to właśnie dzięki niej zaczęła się Darii przygoda ze sportem.

Chciałaby pokazać innym, że mimo barier związanych z niepełnosprawnościami można aktywnie spędzać czas. Największy uśmiech na twarzy powoduje jej rodzina, przyjaciele i oczywiście… sukcesy! A ma ich na koncie naprawdę wiele. Z całego serca jej kibicujemy i trzymamy kciuki za jej kolejne osiągnięcia!

Niepełnosprawność: achondroplazja - niskorosłość

Dyscyplina: parabadminton

OLIWIA SZMIGIEL

230712Unaweza-MK21091

Oliwia Szmigiel uśmiecha się naprawdę często. Mówi, że to dlatego, że jest bardzo szczęśliwa. Ta utalentowana zawodniczka parabadmintona nieustannie się rozwija i zdobywa imponujące wyniki. Wraz z DARIĄ BUJNICKĄ tworzą niezwykłą parę deblową, która zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata w Tokio w 2022 roku. Dziewczyny są NIE DO ZATRZYMANIA!

Oliwia miała styczność ze sportem praktycznie od dziecka – pływała, tańczyła, próbowała nawet szermierki! Swoją pasję do parabadmintona odkryła w 2017 roku. Od tego czasu jest jedną z naszych największych nadziei na medale podczas Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu.

Trenuje naprawdę ciężko – każdego dnia po 2 czy 3 razy. Największą inspiracją jest jej rodzina oraz trenerka Małgorzata Janiaczyk, od której uczy się tego, że każdy sukces osiąga się bardzo ciężką pracą.

Stypendium #CorinneRunsForGood pomoże jej głównie w opłacaniu treningów, zakupie nowych sprzętów czy finansowaniu licznych wyjazdów.

Jak sama mówi, jest dumna z tego, że może reprezentować swój kraj na arenie międzynarodowej. Cieszy się też, że może pokazywać ludziom, że przy niepełnosprawności można robić bardzo wiele rzeczy i osiągać sukcesy. Można być zadowolonym z życia. Tak po prostu.

Niepełnosprawność: achondroplazja - niskorosłość

Dyscyplina: parabadminton

KINGA DRÓŻDŻ

230712Unaweza-MK20910

Jak z sukcesem łączyć karierę zawodową w lotnictwie oraz sportowe sukcesy na międzynarodowej arenie? KINGA DRÓŻDŻ udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Każdego dnia walczy, by być jak najlepszą wersją siebie. Do tego też chce inspirować innych.

Brak lewej dłoni i zwyrodnienie stawu biodrowego nie jest dla niej przeszkodą, by całym sercem oddać się sportowym zmaganiom. Nasza utalentowana zawodniczka w paraszermierce w swoim debiucie na Igrzyskach Paraolimpijskich doszła aż do ćwierćfinału. Regularnie odnosi sukcesy na zawodach Pucharu Świata i Mistrzostwach Europy. Jest jedną z głównych kandydatek do zdobycia medalu na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu w 2024. Stypendium programu #CorinneRunsForGood pozwoli jej ze spokojną głową przygotować się do nich jak najlepiej!

Jej przygoda ze sportem zaczęła się już w szkole podstawowej, gdzie zaczęła uczęszczać na zajęcia pozalekcyjne z szermierki. Każdy sukces, zdobyty medal czy uśmiech na twarzy bliskich motywują ją do dalszej pracy. Rok przedolimpijski Kinga zaczęła od dwóch złotych medali PŚ w Waszyngtonie – indywidualnie w szabli i drużynowo w szpadzie.

Jest bardzo dumna z tego, że skończyła studia o kierunku lotniczym, pracuje w zawodzie, a do tego spełnia się w sporcie. A kiedy nie trenuje, to… podróżuje, zwiedza i poszerza horyzonty.

Niepełnosprawność: brak lewej dłoni, zwyrodnienie stawu biodrowego

Dyscyplina: paraszermierka

KAROLINA PĘK

230712Unaweza-MK20852

KAROLINA PĘK zaczyna codzienne treningi tenisa stołowego o 7 rano. Uwielbia to, co robi i nie widzi się w innej dyscyplinie. A co najważniejsze, sprawia jej to ogromną przyjemność!

Pierwszą miłością Karoliny była piłka nożna. Gdy miała 10 lat mama namówiła ją na trening tenisa stołowego. A po raz pierwszy pojawiła się na igrzyskach paralimpijskich w wieku niespełna 14 lat! Mimo okołoporodowego porażenia splotu barkowego, gra też w lidze tenisa kobiet pełnosprawnych i… WYGRYWA!

Karolina idzie jak burza – zdobyła już w swojej karierze wiele medali, w tym złoto drużynowo wraz z Natalią Partyką. To właśnie Natalia od zawsze była inspiracją Karoliny. Determinacja i upór naszych Stypendystek przypominają, że warto walczyć o swoje marzenia. Zawsze!

Niepełnosprawność: okołoporodowe porażenie splotu barkowego

Dyscyplina: paratenis stołowy

ALEKSANDRA OCHTERA

Aleksandra Ochtera1

Jak sama mówi sport może być czymś absolutnie magicznym. Chciałaby inspirować innych do ruchu, rozwijania swoich pasji i szukania radości we wszystkim, co robią!

ALEKSANDRA OCHTERA pochodzi z Koszalina i urodziła się bez prawej dłoni. Ma 19 lat, a jej przygoda z pływaniem zaczęła się w 3 klasie szkole podstawowej. Ola regularnie bierze udział w mistrzostwach Polski czy Europy. Rozpoczęła już również swoje przygotowania do Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu.

Z całą pewnością stypendium #CorinneRunsForGood pomoże jej w opłaceniu treningów personalnych, specjalnej diety, fizjoterapeutów, zakupu okularów czy sprzętu sportowego.

Kocha to, co robi. A największą przyjemność sprawiają jej treningi i rozmowy z ludźmi, których spotyka na swojej sportowej drodze.

Niepełnosprawność: brak prawej dłoni

Dyscyplina: parapływanie

KATARZYNA KOZIKOWSKA

210726pkpar_stroje4f1571 kozikowska

KATARZYNA KOZIKOWSKA to niezwykle utalentowana zawodniczka parakajakarstwa. Dzięki determinacji i pasji udało jej się zdobyć brązowy medal Mistrzostw Europy w 2018 roku. Swoją przygodę ze sportem zaczęła od pływania, w którym… była również reprezentantką Polski! Zmiana dyscypliny sportowej pozwoliła jej szybko sięgać po medale.

Kasia ma za sobą bliskie starcie z podium na Igrzyskach Paralimpijskich w Tokio, gdzie zajęła czwarte miejsce, przegrywając różnicą zaledwie 0,01 sekundy. Teraz, po krótkiej przerwie spowodowanej narodzinami córeczki Julki, powraca do treningów. Z pewnością zobaczymy ją w pełnej formie na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu!

Przyszedł czas na spełnienie marzenia o medalu! A jak brzmi jej motto? NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH.

Niepełnosprawność: Amputacja nogi

Dyscyplina: parakajakarstwo

KAROLINA KUCHARCZYK

Kucharczyk 1

Gdyby ambicja mogła być osobą, to z pewnością byłaby to Karolina. Bije rekordy świata, zdobywa pierwsze miejsca i nigdy się nie poddaje. KAROLINA KUCHARCZYK to trzykrotna medalistka paralimpijska w skoku w dal! Jej historia udowadnia, że nie ma jednej drogi do sukcesu - każda ma swoją unikalną ścieżkę.

W wieku 12 lat, gdy trafiła do szkoły specjalnej to właśnie wuefista odkrył jej talent sportowy.

Skok w dal jest jej ukochaną dyscypliną, ale trenuje również 100 metrów przez płotki, 200 metrów i trójskok.

Do działania najbardziej motywuje ją własna ambicja i kibice. A jej największą inspiracją jest jamajski lekkoatleta Usain Bolt.

Karolina czuje się spełniona, ale nadal ma wiele planów. Chciałaby zainspirować innych do tego, aby WIERZYĆ W SIEBIE! Ostatnio zdobyła złoty medal w Paryżu na Mistrzostwach Świata. Nie zatrzymuje się i przygotowuje się do Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu. Walczy o bicie kolejnych rekordów oraz o osiągnięcia wśród pełnosprawnych sportowców.

Co da jej nasze stypendium #CorinneRunsForGood? Przede wszystkim komfort psychiczny i realne wsparcie w np. opłacaniu diety, odżywek czy ubrań sportowych.

Trzymamy mocno za nią kciuki! Kto jest z nami?

Niepełnosprawność: intelektualna

Dyscyplina: skok w dal

ANNA SZEREMET

Szeremet Anna Vasylivna

ANNA SZEREMET - niezwykła ukraińska zawodniczka pochodzi z małej miejscowości w obwodzie dniepropetrowskim. Gdy miała zaledwie trzy lata doznała urazu nerwów i od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim.

Zaczęła swoją przygodę ze sportem w wieku 16 lat. Zainspirowało ją spotkanie motywacyjne w szkole z trenerem Narodowej Reprezentacji Ukrainy Vitaliiem Holichenko. To właśnie jego historia nakłoniła Annę do spróbowania swoich sił w parawioślarstwie. Już w 2018 roku zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata. Obecnie Anna jest członkinią Narodowej Reprezentacji Paraolimpijskiej Ukrainy i posiada tytuł Mistrzyni Sportu Ukrainy.

Bardzo mocno trzymamy za nią kciuki na zbliżających się igrzyskach w Paryżu!

Dyscyplina: parawioślarstwo

NATALIIA MORKVYCH

Morkvych Nataliia Oleksiivna

NATALIIA MORKVYCH urodziła się w 1992 roku w Lwowie. Utalentowana zawodniczka, ma na swoim koncie naprawdę imponujące osiągnięcia. Reprezentując Ukrainę, zdobyła wiele medali na mistrzostwach świata i Europy w paraszermierce na wózku. Nataliia była również uczestniczką Letnich Paraolimpiad w Rio de Janeiro w 2016 roku. Obecnie reprezentuje region Lwowski i centrum "Invasport" w Lviv. Co ciekawe, jest też absolwentką Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.

Bardzo się cieszymy, że możemy wspierać ją w przygotowaniach do największych zawodów na międzynarodowej arenie sportowej!

Dyscyplina: paraszermierka

Komu pomagamy?

MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym

ogólnopolski projekt badawczy i kampania profilaktyczna dotycząca zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT EDUKACYJNY W BOLIWII

Teraz chcemy wspólnie zawalczyć o lepszą przyszłość dla córki Carmen Rojas, bohaterki z programu "Kobieta na krańcu świata"

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT STYPENDIALNY DLA PARAOLIMPIJEK

Podczas trzech edycji projektu #CorinneRunsForGood zebraliśmy prawie milion złotych, a wsparcie otrzymało ponad 30 kobiet.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

NA POMOC DZIECIOM Z UKRAINY

Skupiamy się na wsparciu rodzin zastępczych, które są ewakuowane z Ukrainy oraz na dzieciach z tamtejszych domów dziecka.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

KABULA I DZIECI Z ALBINIZMEM W TANZANII

Kabula, jak wiele osób z albinizmem w Tanzanii i innych krajach Afryki, żyła w ciągłym strachu o swoje życie. Dziś uczy się i planuje studiować prawo, żeby w przyszłości wspierać ludzi, którzy sami nie mają siły i środków, żeby się bronić. Pomóż odmienić życie kolejnych Dzieci z albinizmem

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT POŁOŻNICZY NA MADAGASKARZE

Naszym głównym celem jest wsparcie zdrowia kobiet m.in. poprzez działania profilaktyczne, edukacyjne oraz szansę na szczęśliwe przeżycie okresu ciąży i godny poród.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

Dom dla Nastoletnich Matek i ich Dzieci w Polsce

Nasz jednorodzinny dom pełniący funkcję mieszkań chronionych będzie przeznaczony dla młodych, w tym nastoletnich matek (od 18 roku życia).

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI Z MADAGASKARU

Na Madagaskarze 25% dzieci od 5. do 17. roku życia wykorzystywanych jest do pracy zarobkowej, która obejmuje również prostytucję. Dołącz do wsparcia Projektu Edukacyjnego dla Dzieci, aby dać Im szansę na dzieciństwo bez przymusowej pracy. Razem możemy dać Im lepszą przyszłość.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT STYPENDIALNY DLA KOBIET Z MADAGASKARU

Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie.1/3 Kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy, gwałtu bądź nadużyć. Poprzez program stypendialny chcemy dać Im szansę na lepszą przyszłość i przywracać Im godność.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

UNAWEZA X SEWING TOGETHER

Ruszamy z projektem warsztatów dla kobiet na Madagaskarze razem z Mają.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PEDIATRA NA MADAGASKARZE

Specjalną wizytę pediatry dr Aleksandry Kosmędy w Szpitalu im. J. Beyzym w Manerinerina na Madagaskarze.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

DOPOSAŻENIE SZPITALA NA MADAGASKARZE

Celem naszego projektu jest doposażenie porodówki o sprzęt niezbędny do bezpiecznego przeprowadzania porodów.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

TANZANIA - NOWY PROJEKT EDUKACYJNY

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

POMOC DZIECIOM OSKARŻONYM O CZARY W NIGERII

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

POMOC KOBIETOM, KTÓRE DOŚWIADCZYŁY GWAŁTÓW WOJENNYCH

Dowiedz się więcej

POMÓŻ
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.