DOM DLA NASTOLETNICH MATEK I ICH DZIECI

Pomóż

Wybierz kwotę wsparcia i pomóż nam czynić dobro!

Jeśli zdecydujesz się na wpłaty co miesiąc w podziękowaniu otrzymasz spersonalizowany BILET DO LEPSZEGO ŻYCIA

POSTĘP ZBIÓRKI:
422 155 z 500 000 zł


Budujemy w Polsce DOM DLA NASTOLETNICH I USAMODZIELNIAJĄCYCH SIĘ MATEK I ICH DZIECI

Mamy w Polsce domy dla samotnych matek, ale wciąż brakuje domów dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci. Realia pokazują, że jest to niezwykle potrzebna inicjatywa, zapełniająca istotną lukę w systemie pomocy społecznej, z której niewiele osób zdaje sobie sprawę.

Nieletnia dziewczyna, która zaszła w ciążę, po urodzeniu dziecka nie ma władzy rodzicielskiej. Opiekę nad maluchem może sprawować jej rodzina. Jeśli pochodzi z patologicznego domu, na którego pomoc nie może liczyć lub została z niego wyrzucona przez ciążę, może się zdarzyć, że młoda mama straci dziecko i zostanie ono umieszczone w rodzinie zastępczej. To samo dzieje się w sytuacji, kiedy matkami zostają dziewczyny z domu dziecka lub zakładu poprawczego. Nawet jeśli matka deklaruje chęć zatrzymania malucha i jego wychowania. Jej zdanie w tej sytuacji może nie być wzięte pod uwagę.

Często zdarza się również, że dom dziecka, dla którego z różnych powodów pobyt nastolatki
z małym dzieckiem to kłopot, umieszcza ją w domu samotnej matki. Tam przebywają zwykle dorosłe kobiety i nie ma oferty wychowawczej i wspierającej dziewczynę w dojrzewaniu do macierzyństwa.

Dlatego chcemy wybudować dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci. Dom, dzięki któremu nastoletnie matki nie będą już musiały się obawiać tego, że zostaną rozdzielone ze swoim dzieckiem i w którym dziewczęta otrzymają odpowiednie wsparcie w dorastaniu do najważniejszej i najtrudniejszej roli w życiu – bycia matką.

Nasz dom ma być inny niż wszystkie i chcemy by zamieszkało w nim jednorazowo maksymalnie 6 dziewcząt, bo to ma być DOM, nie placówka. Będzie miał ok. 500 m2. Każda z matek będzie miała swój pokój i mały, osobny pokój dla dziecka. Każda będzie mieć swoją łazienkę. Dodatkowo w domu będzie kuchnia (wspólna), jadalnia, salon oraz miejsce dla opiekunów, pralnia i magazyn. Dom powstaje w Warszawie, ale będzie przyjmował dziewczęta z całej Polski. Nasi specjaliści korzystając z najlepszych wzorców światowych opracowują model jego funkcjonowania, aby zapewnić młodym mamom nie tylko dom, ale najlepsze miejsce do ich rozwoju i dojrzewania.

Fundacja UNAWEZA jest Parterem tej inicjatywy, realizowanej z Fundacją po DRUGIE, która w Warszawie pracuje z młodzieżą i młodymi dorosłymi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Fundacja po DRUGIE jako pierwsza dostrzegła, że w Polsce nie stworzono warunków dla pobytu matek i dzieci w placówkach dla nieletnich i od kilku lat stara się o zmianę przepisów.

Naszą inicjatywę wspierają znane Kobiety, które same doświadczyły wczesnego macierzyństwa. Jedną z nich jest Marta Wojtal, fotografka gwiazd.


Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniasz cały świat!

RAZEM MOŻEMY DAĆ IM SKRZYDŁA!

1.png

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.