DOM DLA NASTOLETNICH MATEK I ICH DZIECI

Pomóż

Wybierz kwotę wsparcia i pomóż nam czynić dobro!

Jeśli zdecydujesz się na wpłaty co miesiąc w podziękowaniu otrzymasz spersonalizowany BILET DO LEPSZEGO ŻYCIA

POSTĘP ZBIÓRKI:
434 863,00 z 500 000 zł

Budujemy w Polsce DOM DLA NASTOLETNICH I USAMODZIELNIAJĄCYCH SIĘ MATEK I ICH DZIECI, KTÓRY BĘDZIE PEŁNIŁ FUNKCJĘ MIESZKAŃ CHRONIONYCH.

Razem z Fundacją po DRUGIE chcemy wybudować dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci. Dom, dzięki któremu nastoletnie matki otrzymają odpowiednie wsparcie w dorastaniu do najważniejszej i najtrudniejszej roli w życiu – bycia matką.

Nasz dom ma być inny niż wszystkie i chcemy by zamieszkało w nim jednorazowo maksymalnie 6 dziewcząt, bo to ma być DOM, nie placówka. Każda z matek będzie miała swój pokój i mały, osobny pokój dla dziecka. Każda będzie mieć swoją łazienkę. Dodatkowo w domu będzie kuchnia (wspólna), jadalnia, salon oraz miejsce dla opiekunów, pralnia i magazyn. Dom powstaje w Warszawie, ale będzie przyjmował dziewczęta z całej Polski. Nasi specjaliści korzystając z najlepszych wzorców światowych opracowują model jego funkcjonowania, aby zapewnić młodym mamom nie tylko mieszkanie, ale najlepsze miejsce do nauki SAMODZIELNEGO ŻYCIA, ich rozwoju i dojrzewania.


W 2012 roku Fundacja po DRUGIE dostrzegła znaczącą lukę w systemie resocjalizacji nieletnich. Okazało się, że przebywające w placówkach resocjalizacyjnych (zakładach poprawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych) nieletnie dziewczęta, które są matkami, nie mogą w nich mieszkać ze swoimi dziećmi.

System nie przewidział rozwiązań umożliwiających prowadzenie oddziaływań resocjalizacyjnych przy jednoczesnym wsparciu macierzyństwa. Często prowadziło to do konieczności rozdzielenia matki i dziecka

Nieletnia dziewczyna, która zaszła w ciążę, po urodzeniu dziecka nie miała władzy rodzicielskiej. Opiekę nad maluchem mogła sprawować jej rodzina. Jeśli pochodzi z patologicznego domu, na którego pomoc nie może liczyć lub została z niego wyrzucona przez ciążę, może się zdarzyć, że młoda mama straci dziecko i zostanie ono umieszczone w rodzinie zastępczej. To samo działo się w sytuacji, kiedy matkami zostają dziewczyny z domu dziecka lub zakładu poprawczego. Nawet jeśli matka deklarowała chęć zatrzymania malucha i jego wychowania. Jej zdanie w tej sytuacji mogło nie być wzięte pod uwagę.

Fundacja po DRUGIE podjęła działania rzecznicze, których celem było wprowadzenie zapisów chroniących macierzyństwo nieletnich i zapewniających prawo dziecka do dorastania przy matce, przy jednoczesnym umożliwieniu dalszej resocjalizacji i prowadzeniu niezbędnych oddziaływań wychowawczych.

W 2022 roku została wprowadzona długo wyczekiwana nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, regulująca sytuację nieletnich, która umożliwia pobyt nieletnich matek wraz z dziećmi w placówce resocjalizacyjnej.

Nasz jednorodzinny dom będzie przeznaczony dla młodych, w tym nastoletnich matek (od 18 roku życia) będących w procesie usamodzielnienia, czyli byłych wychowanek pieczy zastępczej, placówek resocjalizacyjnych lub znajdujących się z innych przyczyn w trudnej sytuacji życiowej i pozbawionych dachu nad głową.

KALENDARZ W SKRÓCIE:

  • 2012 – zainteresowanie tematem przez po DRUGIE (brak możliwości przebywania nieletnich mam i dzieci w placówkach resocjalizacyjnych)
  • 2012 - rozpoczęcie działań rzeczniczych, kampanii informacyjnych, konferencji, debat, raportów
  • 2014 – prace nad zmianą przepisów
  • 2016 – decyzja o budowie domu dla nieletnich i usamodzielniających się mam
  • 2019 – dołączenie do projektu Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej
  • 2020 – zakup działki przy ul. Puchalskiej (w związku ze zbliżającymi się zmianami legislacyjnymi – zmiana charakteru budowy na dom z mieszkaniami chronionymi dla nastoletnich mam i ich dzieci (od 18 roku życia)
  • 2022 – wprowadzona nowa ustawa o wspieraniu nieletnich i możliwość pobytu mam z dziećmi w placówkach resocjalizacyjnych

Fundacja UNAWEZA jest Parterem tej inicjatywy, realizowanej z Fundacją po DRUGIE, która w Warszawie pracuje z młodzieżą i młodymi dorosłymi zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Fundacja po DRUGIE jako pierwsza dostrzegła, że w Polsce nie stworzono warunków dla pobytu matek i dzieci w placówkach dla nieletnich i od kilku lat starała się o zmianę przepisów.

Naszą inicjatywę wspierają znane Kobiety, które same doświadczyły wczesnego macierzyństwa. Jedną z nich jest Marta Wojtal, fotografka gwiazd.

Zmieniając życie jednego człowieka, zmieniasz cały świat!
RAZEM MOŻEMY DAĆ IM SKRZYDŁA!

1.png

Komu pomagamy?

MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym

ogólnopolski projekt badawczy i kampania profilaktyczna dotycząca zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT EDUKACYJNY W BOLIWII

Teraz chcemy wspólnie zawalczyć o lepszą przyszłość dla córki Carmen Rojas, bohaterki z programu "Kobieta na krańcu świata"

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT STYPENDIALNY DLA PARAOLIMPIJEK

Podczas trzech edycji projektu #CorinneRunsForGood zebraliśmy prawie milion złotych, a wsparcie otrzymało ponad 30 kobiet.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

NA POMOC DZIECIOM Z UKRAINY

Skupiamy się na wsparciu rodzin zastępczych, które są ewakuowane z Ukrainy oraz na dzieciach z tamtejszych domów dziecka.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

KABULA I DZIECI Z ALBINIZMEM W TANZANII

Kabula, jak wiele osób z albinizmem w Tanzanii i innych krajach Afryki, żyła w ciągłym strachu o swoje życie. Dziś uczy się i planuje studiować prawo, żeby w przyszłości wspierać ludzi, którzy sami nie mają siły i środków, żeby się bronić. Pomóż odmienić życie kolejnych Dzieci z albinizmem

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT POŁOŻNICZY NA MADAGASKARZE

Naszym głównym celem jest wsparcie zdrowia kobiet m.in. poprzez działania profilaktyczne, edukacyjne oraz szansę na szczęśliwe przeżycie okresu ciąży i godny poród.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

Dom dla Nastoletnich Matek i ich Dzieci w Polsce

Nasz jednorodzinny dom pełniący funkcję mieszkań chronionych będzie przeznaczony dla młodych, w tym nastoletnich matek (od 18 roku życia).

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI Z MADAGASKARU

Na Madagaskarze 25% dzieci od 5. do 17. roku życia wykorzystywanych jest do pracy zarobkowej, która obejmuje również prostytucję. Dołącz do wsparcia Projektu Edukacyjnego dla Dzieci, aby dać Im szansę na dzieciństwo bez przymusowej pracy. Razem możemy dać Im lepszą przyszłość.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PROJEKT STYPENDIALNY DLA KOBIET Z MADAGASKARU

Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie.1/3 Kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy, gwałtu bądź nadużyć. Poprzez program stypendialny chcemy dać Im szansę na lepszą przyszłość i przywracać Im godność.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

UNAWEZA X SEWING TOGETHER

Ruszamy z projektem warsztatów dla kobiet na Madagaskarze razem z Mają.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

PEDIATRA NA MADAGASKARZE

Specjalną wizytę pediatry dr Aleksandry Kosmędy w Szpitalu im. J. Beyzym w Manerinerina na Madagaskarze.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

DOPOSAŻENIE SZPITALA NA MADAGASKARZE

Celem naszego projektu jest doposażenie porodówki o sprzęt niezbędny do bezpiecznego przeprowadzania porodów.

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

TANZANIA - NOWY PROJEKT EDUKACYJNY

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

POMOC DZIECIOM OSKARŻONYM O CZARY W NIGERII

Dowiedz się więcej

POMÓŻ

POMOC KOBIETOM, KTÓRE DOŚWIADCZYŁY GWAŁTÓW WOJENNYCH

Dowiedz się więcej

POMÓŻ
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.