KABULA I BUDOWA DOMU DLA DZIECI Z ALBINIZMEM

Pomóż

Wybierz kwotę wsparcia i pomóż nam czynić dobro!

Jeśli zdecydujesz się na wpłaty co miesiąc w podziękowaniu otrzymasz spersonalizowany BILET DO LEPSZEGO ŻYCIA

POSTĘP ZBIÓRKI:
443 490 z 450 000 zł


KABULA I BUDOWA DOMU DLA DZIECI Z ALBINIZMEM

W XXI wieku w Tanzanii ludzie polują na ludzi. Osoby z albinizmem żyją tam w ciągłym strachu przed prześladowaniami i śmiercią. Nie mogą też liczyć na edukację, pomoc medyczną i prawną. Dlatego jak najszybciej MUSIMY DOKOŃCZYĆ BUDOWĘ DOMU, w którym Kabula i inne osoby z albinizmem będą mogły poczuć się wreszcie bezpieczne!

W TANZANII MÓWI SIĘ O NICH ZEROO ZEROO, CZYLI „LUDZIE DUCHY”

PHOTO-2019-09-12-11-36-21.jpg

Spośród 150 tys. osób dotkniętych albinizmem w tym kraju wiele wciąż nie ma domu, żyją w strachu przed prześladowaniami i śmiercią. Fundacja UNAWEZA i Stowarzyszenie Misji Afrykańskich planują wybudować ośrodek, w którym Kabula i inne Dzieci dotknięte bielactwem będą mogły poczuć się bezpiecznie.

Z jednej strony przyjście na świat dziecka z albinizmem stanowi dla rodziny zły omen. Dlatego często takie dzieci są porzucane, wychowują się w ośrodkach opieki lub zostają pozostawione same sobie.

Z drugiej, w Tanzanii panuje silna wiara w magiczną moc osób cierpiących na albinizm, co sprawia, że odbywają się regularne polowania na nie. Z fragmentów ciał żywych i martwych szamani przygotowują amulety i eliksiry, które mają zapewniać innym dobrobyt oraz szczęście w życiu prywatnym czy biznesie. Ten nielegalny proceder doprowadził do powstania rynku handlu ciałami i organami osób cierpiących na bielactwo. Zamordowano już blisko 80 osób, dokładna liczba ofiar nie jest znana.

20191013_114542.jpg

Kabula też żyła w strachu, ale Jej życie zmieniło się w 2014 roku, kiedy Martyna przyleciała do Tanzanii, żeby zrealizować program telewizyjny „KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA” oraz film dokumentalny „Ludzie duchy”. Po miesiącach starań, dzięki wsparciu Stowarzyszenia Misji Afrykańskich Martyna została formalnym opiekunem Kabuli, a dzięki środkom zebranym przez widzów TVN przez fundację „Między niebem a ziemią”, zrzeszającą polskich prawników Kabula jest dziś bezpieczna i może spełniać swoje marzenia.

Ale możemy też pomóc innym Dzieciakom, które zmagają się z wykluczeniem na różnych poziomach. Dlatego zbieramy środki na dokończenie budowy domu dla Kabuli i innych Dzieci. Projekt był przygotowywany przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich od kilku lat. Fundacja UNAWEZA pomoże zebrać fundusze potrzebne do zakończenia inwestycji, która ruszyła w marcu 2019 roku.

Ksiądz Janusz Machota, przełożony regionalny Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (SMA) w Tanzanii, który nadzoruje proces budowy domu, przekonuje, że najtrudniejsze już za nim: udało się stworzyć plan architektoniczny, zdobyć potrzebne pozwolenia, doprowadzić instalację elektryczną i wodną na teren działki.

- Ponieważ prawie cały teren budowy jest pokryty skałami musieliśmy wyrównać poziomy przy użyciu dynamitu i ręcznie. Przy takim ukształtowaniu terenu wylanie fundamentów było wymagające, pracochłonne i niestety kosztowne – opowiada ks. Janusz.

W końcu ruszyła budowa, a dziś dom jest już całkowicie przykryty dachem, wybudowany jest też podest na zbiornik na wodę i prowadzone są prace przygotowawcze pod instalację elektryczną, wodnokanalizacyjną, w trakcie budowy jest zbiornik na szambo. Wciąż potrzebne są jednak duże środki pieniężne na prace wykończeniowe.

FB_IMG_1570889551462.jpg

- Dom będzie przystanią dla kilkunastu Dziewczyn i Chłopców chorych na albinizm, którzy stamtąd będą uczęszczać do dobrych okolicznych szkół średnich. Będą też objęci specjalistyczną opieką medyczną, w szczególności wzroku i skóry, która u nich jest wyjątkowo narażona na poparzenia i nowotwory – dodaje ks. Janusz.

Ma to być również miejsce promocji i ochrony ludności dotkniętej albinizmem, zwłaszcza dzieci i młodzieży, a także zwalczania przyczyn uprzedzeń, przemocy i marginalizacji osób z albinizmem wśród lokalnej społeczności. Przyszła pani prawnik Kabula będzie tam miała też swój oficjalny gabinet!

- Na pewno nie zmienimy nagle całej sytuacji, ale będzie to konkretna cegiełka w budowaniu lepszego i bardziej sprawiedliwego świata – dodaje ks. Janusz.

Zakończenie budowy domu zaplanowano na marzec 2020 roku. Fundacja UNAWEZA podjęła się wyzwania, aby uzbierać 450 tys. złotych potrzebnych do zakończenie inwestycji, a w przyszłości włączy się także w opiekę nad Dziećmi oraz Ich wsparcie edukacyjne oraz medyczne.

RAZEM MOŻEMY DAĆ IM SKRZYDŁA!

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.