Patrząc na historię Caroliny oraz Marii Ines, których los wspólnie odmieniliśmy, uznałyśmy, że pora pójść krok dalej i stworzyć projekt, który da szansę na wyrwanie się z wysypiska śmieci większej liczbie Kobiet-pepenadoras, które same zgłaszają się do nas i rozpaczliwie szukają pomocy. Niektóre z Nich borykają się z przemocą domową, dlatego poza nauką zawodu, otrzymają pomoc psychologiczną, by wyrwać się z zaklętego kręgu. Ten projekt to także konkretna szansa na zmianę życia dla Ich Dzieci i przerwanie pokoleniowych łańcuchów zniewolenia pracą na wysypisku i brakiem jakichkolwiek perspektyw.

Coloniia Escalerillas nieopodal miasta Chimalhuacán, godzinę drogi od stolicy Meksyku to miejscowe wysypisko śmieci, które leży na wzgórzu, na terenie rezerwatu przyrody. Codziennie kilkadziesiąt ciężarówek przywozi odpady z całej okolicy. Smród wykręca nosy. Wśród gór toksycznych odpadów pracują Kobiety i Dzieci. Zamknięci całymi rodzinami w zaklętym kręgu śmieci, z którego bardzo trudno jest Im się wyrwać.

Nasz zespół w Meksyku się powiększył. Do Carmen, szefowej Fundacji Alianza por la Inclusion Mundial AC dołączyły kolejne osoby z dużym doświadczeniem w pracy społecznej i wspólnie opracowaliśmy kompleksowy projekt, który dotrze do wielu Kobiet.
Jego celem było przede wszystkim nauczenie Je zawodu i przydatnych umiejętności społecznych, dzięki czemu będą mogły uniezależnić się od pracy na wysypisku.

Kursy zapewniły wzmocnienie ekonomiczne i społeczne, wzmocnie Ich tożsamości, poczucia własnej wartości, autonomię osobistą, promując prawa kobiet, prawa człowieka i kulturę pokoju. Projekt miał pomóc Kobietom, które padły ofiarą przemocy, by nauczyły się generować własny przychód i pozwoliły sobie być autonomicznymi jednostkami.

Obok kursów zawodowych z pielęgnacji i ozdabiania paznokci (zdobienie paznokci to jeden z największych trendów w Meksyku! Daje to duże możliwości znalezienia pracy, albo wystartowania z własnym małym biznesem) Kobiety uczęszczały na warsztaty z podstaw przedsiębiorczości. Zdobywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej na zajęciach pod okiem profesjonalistów pomogło Im nabywać umiejętności niezbędnych do odnalezienia się na rynku pracy oraz narzędzia niezbędne do założenia własnej firmy. Trzeci moduł to warsztaty z psychologiem. Spora część Kobiet pracujących na wysypisku śmieci przez całe życie miała trudne warunki, począwszy od rodzinnych domów po aktualne. Niektóre z nich borykają się z przemocą domową, kultura macho jest tutaj bardzo silna. Niezbędne jest wzmocnienie Ich oraz nauczenie jak wychodzić z toksycznych relacji i konstruktywnie planować przyszłość. Pomoc dla Nich to była także konkretna szansa na zmianę życia dla Ich Dzieci i przerwanie pokoleniowych łańcuchów zniewolenia pracą na wysypisku i brakiem jakichkolwiek perspektyw.
Zrealizowaliśmy 6 miesięczne szkolenie dla 45 Kobiet, które dostały swój bilet do lepszego życia.

Komu pomagamy?
KABULA I DZIECI Z ALBINIZMEM W TANZANII
Kabula, jak wiele osób z albinizmem w Tanzanii i innych krajach Afryki, żyła w ciągłym strachu o swoje życie. Dziś uczy się i planuje studiować prawo, żeby w przyszłości wspierać ludzi, którzy sami nie mają siły i środków, żeby się bronić. Pomóż odmienić życie kolejnych Dzieci z albinizmem
Dowiedz się więcej