DALIŚMY SZANSĘ KOBIETOM Z WYSYPISKA ŚMIECI

Patrząc na historię Caroliny oraz Marii Ines, których los wspólnie odmieniliśmy, uznałyśmy, że pora pójść krok dalej i stworzyć projekt, który da szansę na wyrwanie się z wysypiska śmieci większej liczbie Kobiet-pepenadoras, które same zgłaszają się do nas i rozpaczliwie szukają pomocy. Niektóre z Nich borykają się z przemocą domową, dlatego poza nauką zawodu, otrzymają pomoc psychologiczną, by wyrwać się z zaklętego kręgu. Ten projekt to także konkretna szansa na zmianę życia dla Ich Dzieci i przerwanie pokoleniowych łańcuchów zniewolenia pracą na wysypisku i brakiem jakichkolwiek perspektyw.

L1005067.jpg

Coloniia Escalerillas nieopodal miasta Chimalhuacán, godzinę drogi od stolicy Meksyku to miejscowe wysypisko śmieci, które leży na wzgórzu, na terenie rezerwatu przyrody. Codziennie kilkadziesiąt ciężarówek przywozi odpady z całej okolicy. Smród wykręca nosy. Wśród gór toksycznych odpadów pracują Kobiety i Dzieci. Zamknięci całymi rodzinami w zaklętym kręgu śmieci, z którego bardzo trudno jest Im się wyrwać.

DSC01757.jpg

Nasz zespół w Meksyku się powiększył. Do Carmen, szefowej Fundacji Alianza por la Inclusion Mundial AC dołączyły kolejne osoby z dużym doświadczeniem w pracy społecznej i wspólnie opracowaliśmy kompleksowy projekt, który dotrze do wielu Kobiet.

Jego celem było przede wszystkim nauczenie Je zawodu i przydatnych umiejętności społecznych, dzięki czemu będą mogły uniezależnić się od pracy na wysypisku.

1b37d5d6-1616-4282-9878-f7b930462395.jpeg

Kursy zapewniły wzmocnienie ekonomiczne i społeczne, wzmocnie Ich tożsamości, poczucia własnej wartości, autonomię osobistą, promując prawa kobiet, prawa człowieka i kulturę pokoju. Projekt miał pomóc Kobietom, które padły ofiarą przemocy, by nauczyły się generować własny przychód i pozwoliły sobie być autonomicznymi jednostkami.

a9128399-eef4-45e5-840d-ef424e0041a6.JPG

Obok kursów zawodowych z pielęgnacji i ozdabiania paznokci (zdobienie paznokci to jeden z największych trendów w Meksyku! Daje to duże możliwości znalezienia pracy, albo wystartowania z własnym małym biznesem) Kobiety uczęszczały na warsztaty z podstaw przedsiębiorczości. Zdobywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej na zajęciach pod okiem profesjonalistów pomogło Im nabywać umiejętności niezbędnych do odnalezienia się na rynku pracy oraz narzędzia niezbędne do założenia własnej firmy. Trzeci moduł to warsztaty z psychologiem. Spora część Kobiet pracujących na wysypisku śmieci przez całe życie miała trudne warunki, począwszy od rodzinnych domów po aktualne. Niektóre z nich borykają się z przemocą domową, kultura macho jest tutaj bardzo silna. Niezbędne jest wzmocnienie Ich oraz nauczenie jak wychodzić z toksycznych relacji i konstruktywnie planować przyszłość. Pomoc dla Nich to była także konkretna szansa na zmianę życia dla Ich Dzieci i przerwanie pokoleniowych łańcuchów zniewolenia pracą na wysypisku i brakiem jakichkolwiek perspektyw.

Zrealizowaliśmy 6 miesięczne szkolenie dla 45 Kobiet, które dostały swój bilet do lepszego życia.

1.png

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.