Pomóż
Wybierz kwotę wsparcia i pomóż nam czynić dobro!
Jeśli zdecydujesz się na wpłaty co miesiąc w podziękowaniu otrzymasz spersonalizowany BILET DO LEPSZEGO ŻYCIA
Już za kilka dni szykujemy specjalną wizytę pediatry dr Aleksandry Kosmędy w Szpitalu im. J. Beyzym w Manerinerina na Madagaskarze. Prowadzony jest przez Daniela Kasprowicza i Stowarzyszenie Atelier De Dieu.
Przez dwa tygodnie:
- chcemy w tym czasie przebadać 200 dzieci
- zakupić niezbędne środki medyczne i leki
- zrobić szkolenie dla personelu medycznego
![PHOTO-2023-01-05-04-52-17](https://unaweza-prod.s3.amazonaws.com/images/PHOTO-2023-01-05-04-52-17.width-800.jpg)
SEZON ŚMIERCI
Okres od grudnia do marca jest okresem szczególnie trudnym na Madagaskarze. Malgasze nazywają to sezonem śmierci, „hasara”, kiedy ludność wyjątkowo często choruje, ale też boryka się z dużym głodem i niestabilnością finansową.
Jest to czas, kiedy kończą się zarówno zapasy domowego ryżu, jak i domowe fundusze, przez co Malgasze głodują przy jednoczesnej ciężkiej pracy na ryżowiskach.
W styczniu, kiedy spadają pierwsze solidne deszcze, rozpoczyna się również sezon na wiele chorób, w tym dur brzuszny, malarie, bakteryjne ciężkie biegunki doprowadzające dzieci do śmiertelnego w skutkach odwodnienia, a także zapalenia płuc i parazytozy. Zwiększa się śmiertelność, bo opłacenie kosztów leczenia przewyższa możliwości finansowe. Jak podaje UNICEF w kraju wskaźnik skrajnego ubóstwa jest zatrważający. Aż 78% Malgaszy żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie (dane z 2021 roku).
Często do szpitali trafiają dzieci w stanie krytycznym, których koszt leczenia wzrasta dodatkowo przez zaawansowanie choroby. Realizowany projekt jest przede wszystkim szansą dla tych dzieci, które w tym okresie szczególnie narażone są na śmierć na choroby uleczalne.
![PHOTO-2022-12-16-14-29-58](https://unaweza-prod.s3.amazonaws.com/images/PHOTO-2022-12-16-14-29-58.width-800.jpg)
Dr Aleksandra Kosmęda to doktorka nauk medycznych, specjalistka chorób dziecięcych, specjalistka alergologii. Studiowała na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu , który ukończyła w 1995 roku. Kontynuowała naukę na Studiach Doktoranckich i zakończyła je z wyróżnieniem w Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Andrzeja Boznańskiego.
Pracowała jako lekarz medycyny na oddziale alergologii dziecięcej w Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii. Prowadziła dzialalność naukową oraz edukację studentów polskich i zagranicznych (w latach 2005-2010 brała udział w wieloośrodkowym badaniu naukowym A multidisciplinary study to identify the genetic and environmental causes of asthma in the European Community: GABRIEL; współpraca z E. von Mutius (Munich University) C.Braun-Fahrlander (Basel Univesity), P.Cullinan (Imperial College London). W kolejnych latach zajmowała stanowisko kierownika Kliniki Pediatrycznej SPZOZ w Warszawie.
Pracowała w charakterze pediatry i alergologa w poradniach Luxmed, Medicover i Goldenmed w Warszawie.
Uczestniczyła w kilku misjach medycznych w krajach afrykańskich w Zambii, Etiopii i Ugandzie. W 2019 roku w Ugandzie brała udział w otwarciu nowego ośrodka zdrowia Matugga Health Center, gdzie pracowała jako lekarz i szkoliła kadrę medyczną. W roku 2018 otrzymała statuetkę Miłosiernego Samarytanina roku 2017 (organizator Krakowskie Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza). Jest też laureatką Nagrody Koalicji Liderzy Pro Bono.
![IMG_0632](https://unaweza-prod.s3.amazonaws.com/images/IMG_0632.width-800.jpg)
![IMG_0634](https://unaweza-prod.s3.amazonaws.com/images/IMG_0634.width-800.jpg)
![IMG_0636](https://unaweza-prod.s3.amazonaws.com/images/IMG_0636.width-800.jpg)
Fot. Dobra Fabryka
Komu pomagamy?
KABULA I DZIECI Z ALBINIZMEM W TANZANII
Kabula, jak wiele osób z albinizmem w Tanzanii i innych krajach Afryki, żyła w ciągłym strachu o swoje życie. Dziś uczy się i planuje studiować prawo, żeby w przyszłości wspierać ludzi, którzy sami nie mają siły i środków, żeby się bronić. Pomóż odmienić życie kolejnych Dzieci z albinizmem
Dowiedz się więcej
PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI Z MADAGASKARU
Na Madagaskarze 25% dzieci od 5. do 17. roku życia wykorzystywanych jest do pracy zarobkowej, która obejmuje również prostytucję. Dołącz do wsparcia Projektu Edukacyjnego dla Dzieci, aby dać Im szansę na dzieciństwo bez przymusowej pracy. Razem możemy dać Im lepszą przyszłość.
Dowiedz się więcej