CAROLINA VILLEGAS to pepenadora, zbieraczka śmieci z Colonii Escalerillas w Meksyku. Ma szóstkę rodzeństwa i małego synka Donnovana. Cała rodzina pracuje na wysypisku. Szczęście jest wtedy, gdy znajdziesz dobre śmieci – zwykła mówić Carolina, która rzuciła szkołę, by pracować i wspierać budżet rodziny. Dzięki Fundacji UNAWEZA wróciła do nauki, w przyszłości pomożemy Jej znaleźć pracę i zapewnić lepsze życie sobie i dziecku.
„ZOSTAŁAM PEPENADORĄ, ZBIERACZKĄ ŚMIECI, BO CZUŁAM SIĘ ODPOWIEDZIALNA ZA RODZINĘ”
Jeszcze kilka miesięcy temu Carolina postrzegała swoją szansę na lepsze życie w „dobrych śmieciach”. Przed nią nadzieja na wyrwanie się z wysypiska śmieci.
Był styczeń 2019 roku. Na potrzeby programu „KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA” dotarliśmy do Colonii Escalerillas nieopodal miasta Chimalhuacán, godzinę drogi od stolicy Meksyku. W prowizorycznej wiosce nie ma prądu, bieżącej wody, a część społeczności żyje z grzebania w śmieciach.
Wśród gór toksycznych odpadów poznaliśmy 19-letnią Carolinę. Drobna, wystraszona, raz po raz przyciskała dziecko do piersi. – Zostałam pepenadorą, zbieraczką śmieci, bo czułam się odpowiedzialna za rodzinę. Dlatego rzuciłam szkołę – opowiadała. – Na wysypisku szukamy tego, co można sprzedać, jak karton, żelazo, ubrania czy buty.
Miejscowe wysypisko śmieci leży na wzgórzu, na terenie rezerwatu przyrody. Codziennie kilkadziesiąt ciężarówek przywozi odpady z całej okolicy. Smród wykręca nosy.
Kiedy Martyna rzuciła pomysł, by pomóc Carolinie ta tylko spuściła oczy. Kilka miesięcy potem zaczęliśmy pracę nad tym, by zrealizować Jej marzenia.
Nie są wygórowane. – Wyuczyć się zawodu. Przywozić dużo jedzenia moim braciom i synkowi. Zamienić smród wysypiska na zapach salonu piękności, marzę, żeby pracować jako kosmetyczka i fryzjerka. Przestać martwić się, że zarazki dopadną moje dziecko. Sprawić, byśmy stali się czyści, żeby nikt nie śmiał się z naszego wyglądu i sposobu zarabiania na życie – wymienia Carolina.
Jesienią 2019 roku dzięki wsparciu Fundacji UNAWEZA Carolina rozpoczęła pięciomodułowy kurs stylizacji. Uczy się m.in. fryzjerstwa, makijażu, pedicure, wizażu dla pań młodych i solenizantek świętujących hucznie obchodzone w Meksyku 15. urodziny.
W ramach programu pomocy, dzięki któremu opłacaliśmy Jej czesne za szkołę, Carolina mogła skorzystać też ze środków na transport oraz stypendium, które pozwoliło Jej na utrzymanie siebie i dziecka bez konieczności pracy na wysypisku.
To był jedyny warunek pomocy ze strony UNAWEZA: Carolina ma poświęcić się nauce, wyuczeniu zawodu i opiece nad małym dzieckiem.
Przez 1,5 roku wspieraliśmy Ją w drodze do lepszej przyszłości.
Wybuch pandemii wiele zmienił w Jej historii. Niestety w odczuciach Caroliny pandemia i zamknięcie szkół tak bardzo odsunęły Ją w czasie od osiągnięcia celu, że podjęła decyzję o rezygnacji z dalszej nauki i znalazła nowy pomysł na swoje życie. Nie pozostało nam nic innego jak uszanować Jej decyzję i mocno trzymać za Nią kciuki. Wierzymy, że życiowa szansa oraz zaufanie, które dostała od Was to mocny wiatr, którym razem dmuchnęliśmy w Jej skrzydła i który będzie niósł Ją dalej przez życie. Carolina ma do nas kontakt i jeśli będzie potrzebowała kiedyś pomocy zawsze może na nas liczyć.
Komu pomagamy?
KABULA I DZIECI Z ALBINIZMEM W TANZANII
Kabula, jak wiele osób z albinizmem w Tanzanii i innych krajach Afryki, żyła w ciągłym strachu o swoje życie. Dziś uczy się i planuje studiować prawo, żeby w przyszłości wspierać ludzi, którzy sami nie mają siły i środków, żeby się bronić. Pomóż odmienić życie kolejnych Dzieci z albinizmem
Dowiedz się więcej
PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI Z MADAGASKARU
Na Madagaskarze 25% dzieci od 5. do 17. roku życia wykorzystywanych jest do pracy zarobkowej, która obejmuje również prostytucję. Dołącz do wsparcia Projektu Edukacyjnego dla Dzieci, aby dać Im szansę na dzieciństwo bez przymusowej pracy. Razem możemy dać Im lepszą przyszłość.
Dowiedz się więcej