CAROLINA I INNE DZIEWCZYNY Z WYSYPISKA ŚMIECI

Pomóż

Wybierz kwotę wsparcia i pomóż nam czynić dobro!

Jeśli zdecydujesz się na wpłaty co miesiąc w podziękowaniu otrzymasz spersonalizowany BILET DO LEPSZEGO ŻYCIA

CAROLINA I INNE DZIEWCZYNY Z WYSYPISKA ŚMIECI

CAROLINA VILLEGAS to pepenadora, zbieraczka śmieci z Colonii Escalerillas w Meksyku. Ma szóstkę rodzeństwa i roczne dziecko. Cała rodzina pracuje na wysypisku. Szczęście jest wtedy, gdy znajdziesz dobre śmieci – zwykła mówić Carolina, która rzuciła szkołę, by pracować i wspierać budżet rodziny. Dzięki Fundacji UNAWEZA wróciła do nauki, w przyszłości pomożemy Jej znaleźć pracę i zapewnić lepsze życie sobie i dziecku.

„ZOSTAŁAM PEPENADORĄ, ZBIERACZKĄ ŚMIECI, BO CZUŁAM SIĘ ODPOWIEDZIALNA ZA RODZINĘ”

Jeszcze kilka miesięcy temu Carolina postrzegała swoją szansę na lepsze życie w „dobrych śmieciach”. Przed nią nadzieja na wyrwanie się z wysypiska śmieci.

L1005913.jpg

Był styczeń 2019 roku. Na potrzeby programu „KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA” dotarliśmy do Colonii Escalerillas nieopodal miasta Chimalhuacán, godzinę drogi od stolicy Meksyku. W prowizorycznej wiosce nie ma prądu, bieżącej wody, a część społeczności żyje z grzebania w śmieciach.

Wśród gór toksycznych odpadów poznaliśmy 18-letnią Carolinę. Drobna, wystraszona, raz po raz przyciskała dziecko do piersi. – Zostałam pepenadorą, zbieraczką śmieci, bo czułam się odpowiedzialna za rodzinę. Dlatego rzuciłam szkołę – opowiadała. – Na wysypisku szukamy tego, co można sprzedać, jak karton, żelazo, ubrania czy buty.

Miejscowe wysypisko śmieci leży na wzgórzu, na terenie rezerwatu przyrody. Codziennie kilkadziesiąt ciężarówek przywozi odpady z całej okolicy. Smród wykręca nosy.

Kiedy Martyna rzuciła pomysł, by pomóc Carolinie ta tylko spuściła oczy. Kilka miesięcy potem zaczęliśmy pracę nad tym, by zrealizować Jej marzenia.

L1005556.jpg

Nie są wygórowane. – Wyuczyć się zawodu. Przywozić dużo jedzenia moim braciom i synkowi. Zamienić smród wysypiska na zapach salonu piękności, marzę, żeby pracować jako kosmetyczka i fryzjerka. Przestać martwić się, że zarazki dopadną moje dziecko. Sprawić, byśmy stali się czyści, żeby nikt nie śmiał się z naszego wyglądu i sposobu zarabiania na życie – wymienia Carolina.

Jesienią dzięki wsparciu Fundacji UNAWEZA Carolina rozpoczęła pięciomodułowy kurs stylizacji. Uczy się m.in. fryzjerstwa, makijażu, pedicure, wizażu dla pań młodych i solenizantek świętujących hucznie obchodzone w Meksyku 15. urodziny.

L1005467.jpg

W ramach programu pomocy, dzięki któremu opłacamy Jej czesne za szkołę, Carolina może skorzystać też ze środków na transport oraz stypendium, które pozwoli Jej na utrzymanie siebie i dziecko bez konieczności pracy na wysypisku.

To jedyny warunek pomocy ze strony UNAWEZA: Carolina ma poświęcić się nauce, wyuczeniu zawodu i opiece nad małym dzieckiem.

L1005268.jpg

Dzięki Waszemu wsparciu Fundacja UNAWEZA może otoczyć opieką Carolinę, a w przyszłości także kolejne Kobiety pracujące na wysypisku śmieci w Colonia Escalerillas.

RAZEM MOŻEMY DAĆ IM SKRZYDŁA!

GALERIA PRZYJACIÓŁ

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.