Pomoc kobietom, które doświadczyły gwałtów wojennych

Help

Select the donation amount and help us do good!

If you decide to donate, you will receive a personalized TICKET TO A BETTER LIFE every month as a thank you.

COLLECTION PROGRESS:
27,971.00 z 100,000 zł

Kiedy mówimy o broni wykorzystywanej podczas wojen, najczęściej mamy na myśli karabiny, czołgi, rakiety, ale od zarania dziejów jedną z najpotężniejszych broni przeciwko ludzkości jest przemoc seksualna, która towarzyszy konfliktom zbrojnym na całym świecie. Wraz z emisją odcinka programu „Kobieta na krańcu świata” z Ukrainy startuje zbiórka pieniędzy na rzecz organizacji SEMA i kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej w trakcie wojny.

Wybuchy, uciekający ludzie, strzały, masowe groby, domy i bloki, z których zostały już tylko gruzy… to obrazy z Ukrainy, które od półtora roku obiegają światowe media. Inwazja Rosji na Ukrainę zaczęła się w 2014 roku, pełnoskalowa wojna trwa od lutego 2022 roku i pochłonęła życie tysięcy osób, a miliony zmusiła do ucieczki. Jak każdy konflikt zbrojny w historii i ten ma wiele twarzy. W Ukrainie Martyna poznała jej ciche bohaterki: Irynę Dovgan i Natalię Leluch.

Kobietom, które doświadczyły przemocy seksualnej często zabiera się głos, a ich doświadczenia stają się powodem do wstydu. Szacuje się, że zaledwie ok. 6% kobiet decyduje się o tym mówić.

Natalia z zawodu jest lekarką, a Iryna kosmetyczką. Łączy je jednak nieprzeciętna siła, odwaga i pomoc, którą niosą innym. Bohaterki tego odcinka powierzyły swoje niełatwe historie Martynie, żeby przerwać milczenie i żeby świat się dowiedział o dramatach, które dzieją się każdego dnia niemal w sercu Europy, na oczach całego świata.

Każda zebrana złotówka zostanie przekazana organizacji SEMA UKRAINE, która jednoczy i wspiera kobiety, które doświadczyły gwałtów wojennych w Ukrainie. Jest to przede wszystkim pomoc medyczna, prawna, socjalna oraz liczne działania edukacyjne.

DSC07432

O ORGANIZACJI SEMA UKRAINE
Istnieje od 2019 roku jako część globalnej SEMA NETWORK, założonej przez międzynarodową organizację Dr Denis Mukwege Foundation. SEMA Ukraine to wspólnota kobiet, które ocalały po przemocy seksualnej podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej i zdołały przekształcić swoje traumatyczne doświadczenia w rozwój pourazowy.

Udział kobiet w sieci daje każdej z nich możliwość:
- podzielenia się swoimi doświadczeniami na temat powrotu do normalnego życia,
- poczucie wsparcia w społeczności,
- dodaje odwagi zeznawać przeciwko Federacji Rosyjskiej w międzynarodowych instytucjach i organizacjach z obrony praw człowieka,
- podnosi świadomości prawną i uczy bronić swoich praw w Ukrainie.

Zapewnia wsparcie psychologiczne i pomaga nawiązać kontakty z innymi wyspecjalizowanymi organizacjami, które zajmują się problemami medycznymi i prawnymi osób dotkniętych przemocą seksualną i wojną.

DSC08610

JAKA JEST ICH MISJA?

1.Wyeliminować przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć jako broń wojenną.
2. Ochrona praw, wolności i interesów publicznych kobiet, które ucierpiały w wyniku przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć związanej z wojną. Pomoc w rozwiązywaniu ekonomicznych, społecznych, kulturowych, psychologicznych i innych problemów swoich członkiń.

OBSZARY DZIAŁALNOŚCI:

1.Podnoszenie świadomości społecznej na temat realiów, przyczyn i konsekwencji SGBV podczas konfliktu zbrojnego (wojny) na Ukrainie;
2. Utrzymanie bezpiecznej przestrzeni dla osób, które przeżyły przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć podczas wojny, aby mogły się spotkać i nie bać się rozmawiać o swoim doświadczeniu podczas wojny;
3. Promowanie całościowego modelu opieki nad ocalałymi, który łączy w sobie kwestie psychospołeczne, prawne i wsparcie dla rozwoju struktur opieki zdrowotnej;
4. Działania na rzecz eliminacji przemocy seksualnej jako broni wojennej.

DSC07916

CO ROBIĄ?

1) Jednoczą i wspierają kobiety, które ocalały po przemocy seksualnej podczas wojny w Ukrainie;
2) dokumentują zeznania oraz informują społeczeństwo o zbrodniach okupantów na poziomie krajowym i międzynarodowym, aby zapobiegać wykorzystywaniu seksualnej przemocy jako broni wojennej;
3) podejmują działania mające na celu postawienie przed sądem osób odpowiedzialnych za przemoc seksualną podczas wojny;
4) prowadzą działania uświadamiające i edukacyjne;
5) poszukują i włączają do sieci nowe ocalałe kobiety;
6) organizują pomoc dla osób, które przetrwały przemoc seksualną (wsparcie socjalne, prawne, medyczne i inne), a także działają na rzecz poprawy stanu zdrowia i wsparcia finansowego zarówno ocalałych, ich rodzin, w tym dzieci.

STRONA INTERNETOWA: http://semaukraine.org.ua/

Odcinki “Kobieta na krańcu świata” można oglądać na player.pl.

Dokument "A jeśli jutro wojna się skończy" ma premierę na WATCH DOCS Festwiwal 2023.

Fot. Mariusz Janiszewski

WHO DO WE HELP?

MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym

ogólnopolski projekt badawczy i kampania profilaktyczna dotycząca zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.

Learn more

HELP

PROJEKT EDUKACYJNY W BOLIWII

Teraz chcemy wspólnie zawalczyć o lepszą przyszłość dla córki Carmen Rojas, bohaterki z programu "Kobieta na krańcu świata"

Learn more

HELP

PROJEKT STYPENDIALNY DLA PARAOLIMPIJEK

Podczas trzech edycji projektu #CorinneRunsForGood zebraliśmy prawie milion złotych, a wsparcie otrzymało ponad 30 kobiet.

Learn more

HELP

NA POMOC DZIECIOM Z UKRAINY

Skupiamy się na wsparciu rodzin zastępczych, które są ewakuowane z Ukrainy oraz na dzieciach z tamtejszych domów dziecka.

Learn more

HELP

KABULA AND CHILDREN WITH ALBINISM

Kabula, like many people with albinism in Tanzania and other African countries, lived in constant fear for her life. Today she is studying and planning to study law, in order to support people who do not have the strength and resources to defend themselves in the future. Help change the lives of mor

Learn more

HELP

PROJEKT POŁOŻNICZY NA MADAGASKARZE

Naszym głównym celem jest wsparcie zdrowia kobiet m.in. poprzez działania profilaktyczne, edukacyjne oraz szansę na szczęśliwe przeżycie okresu ciąży i godny poród.

Learn more

HELP

Dom dla Nastoletnich Matek i ich Dzieci w Polsce

Nasz jednorodzinny dom pełniący funkcję mieszkań chronionych będzie przeznaczony dla młodych, w tym nastoletnich matek (od 18 roku życia).

Learn more

HELP

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI Z MADAGASKARU

Na Madagaskarze 25% dzieci od 5. do 17. roku życia wykorzystywanych jest do pracy zarobkowej, która obejmuje również prostytucję. Dołącz do wsparcia Projektu Edukacyjnego dla Dzieci, aby dać Im szansę na dzieciństwo bez przymusowej pracy. Razem możemy dać Im lepszą przyszłość.

Learn more

HELP

PROJEKT STYPENDIALNY DLA KOBIET Z MADAGASKARU

Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie.1/3 Kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy, gwałtu bądź nadużyć. Poprzez program stypendialny chcemy dać Im szansę na lepszą przyszłość i przywracać Im godność.

Learn more

HELP

UNAWEZA X SEWING TOGETHER

Ruszamy z projektem warsztatów dla kobiet na Madagaskarze razem z Mają.

Learn more

HELP

PEDIATRA NA MADAGASKARZE

Specjalną wizytę pediatry dr Aleksandry Kosmędy w Szpitalu im. J. Beyzym w Manerinerina na Madagaskarze.

Learn more

HELP

DOPOSAŻENIE SZPITALA NA MADAGASKARZE

Celem naszego projektu jest doposażenie porodówki o sprzęt niezbędny do bezpiecznego przeprowadzania porodów.

Learn more

HELP

TANZANIA - NOWY PROJEKT EDUKACYJNY

Learn more

HELP

POMOC DZIECIOM OSKARŻONYM O CZARY W NIGERII

Learn more

HELP

POMOC KOBIETOM, KTÓRE DOŚWIADCZYŁY GWAŁTÓW WOJENNYCH

Learn more

HELP
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.