PEDIATRA NA MADAGASKARZE

Help

Select the donation amount and help us do good!

If you decide to donate, you will receive a personalized TICKET TO A BETTER LIFE every month as a thank you.

COLLECTION PROGRESS:
17,886.00 z 20,000 zł

Już za kilka dni szykujemy specjalną wizytę pediatry dr Aleksandry Kosmędy w Szpitalu im. J. Beyzym w Manerinerina na Madagaskarze. Prowadzony jest przez Daniela Kasprowicza i Stowarzyszenie Atelier De Dieu.

Przez dwa tygodnie:

- chcemy w tym czasie przebadać 200 dzieci

- zakupić niezbędne środki medyczne i leki

- zrobić szkolenie dla personelu medycznego

PHOTO-2023-01-05-04-52-17

SEZON ŚMIERCI

Okres od grudnia do marca jest okresem szczególnie trudnym na Madagaskarze. Malgasze nazywają to sezonem śmierci, „hasara”, kiedy ludność wyjątkowo często choruje, ale też boryka się z dużym głodem i niestabilnością finansową.

Jest to czas, kiedy kończą się zarówno zapasy domowego ryżu, jak i domowe fundusze, przez co Malgasze głodują przy jednoczesnej ciężkiej pracy na ryżowiskach.

W styczniu, kiedy spadają pierwsze solidne deszcze, rozpoczyna się również sezon na wiele chorób, w tym dur brzuszny, malarie, bakteryjne ciężkie biegunki doprowadzające dzieci do śmiertelnego w skutkach odwodnienia, a także zapalenia płuc i parazytozy. Zwiększa się śmiertelność, bo opłacenie kosztów leczenia przewyższa możliwości finansowe. Jak podaje UNICEF w kraju wskaźnik skrajnego ubóstwa jest zatrważający. Aż 78% Malgaszy żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie (dane z 2021 roku).

Często do szpitali trafiają dzieci w stanie krytycznym, których koszt leczenia wzrasta dodatkowo przez zaawansowanie choroby. Realizowany projekt jest przede wszystkim szansą dla tych dzieci, które w tym okresie szczególnie narażone są na śmierć na choroby uleczalne.

PHOTO-2022-12-16-14-29-58

Dr Aleksandra Kosmęda to doktorka nauk medycznych, specjalistka chorób dziecięcych, specjalistka alergologii. Studiowała na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu , który ukończyła w 1995 roku. Kontynuowała naukę na Studiach Doktoranckich i zakończyła je z wyróżnieniem w Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Andrzeja Boznańskiego.

Pracowała jako lekarz medycyny na oddziale alergologii dziecięcej w Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii. Prowadziła dzialalność naukową oraz edukację studentów polskich i zagranicznych (w latach 2005-2010 brała udział w wieloośrodkowym badaniu naukowym A multidisciplinary study to identify the genetic and environmental causes of asthma in the European Community: GABRIEL; współpraca z E. von Mutius (Munich University) C.Braun-Fahrlander (Basel Univesity), P.Cullinan (Imperial College London). W kolejnych latach zajmowała stanowisko kierownika Kliniki Pediatrycznej SPZOZ w Warszawie.

Pracowała w charakterze pediatry i alergologa w poradniach Luxmed, Medicover i Goldenmed w Warszawie.

Uczestniczyła w kilku misjach medycznych w krajach afrykańskich w Zambii, Etiopii i Ugandzie. W 2019 roku w Ugandzie brała udział w otwarciu nowego ośrodka zdrowia Matugga Health Center, gdzie pracowała jako lekarz i szkoliła kadrę medyczną. W roku 2018 otrzymała statuetkę Miłosiernego Samarytanina roku 2017 (organizator Krakowskie Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza). Jest też laureatką Nagrody Koalicji Liderzy Pro Bono.

IMG_0632

IMG_0634

IMG_0636

Fot. Dobra Fabryka

WHO DO WE HELP?

MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym

ogólnopolski projekt badawczy i kampania profilaktyczna dotycząca zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.

Learn more

HELP

PROJEKT EDUKACYJNY W BOLIWII

Teraz chcemy wspólnie zawalczyć o lepszą przyszłość dla córki Carmen Rojas, bohaterki z programu "Kobieta na krańcu świata"

Learn more

HELP

PROJEKT STYPENDIALNY DLA PARAOLIMPIJEK

Podczas trzech edycji projektu #CorinneRunsForGood zebraliśmy prawie milion złotych, a wsparcie otrzymało ponad 30 kobiet.

Learn more

HELP

NA POMOC DZIECIOM Z UKRAINY

Skupiamy się na wsparciu rodzin zastępczych, które są ewakuowane z Ukrainy oraz na dzieciach z tamtejszych domów dziecka.

Learn more

HELP

KABULA AND CHILDREN WITH ALBINISM

Kabula, like many people with albinism in Tanzania and other African countries, lived in constant fear for her life. Today she is studying and planning to study law, in order to support people who do not have the strength and resources to defend themselves in the future. Help change the lives of mor

Learn more

HELP

PROJEKT POŁOŻNICZY NA MADAGASKARZE

Naszym głównym celem jest wsparcie zdrowia kobiet m.in. poprzez działania profilaktyczne, edukacyjne oraz szansę na szczęśliwe przeżycie okresu ciąży i godny poród.

Learn more

HELP

Dom dla Nastoletnich Matek i ich Dzieci w Polsce

Nasz jednorodzinny dom pełniący funkcję mieszkań chronionych będzie przeznaczony dla młodych, w tym nastoletnich matek (od 18 roku życia).

Learn more

HELP

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI Z MADAGASKARU

Na Madagaskarze 25% dzieci od 5. do 17. roku życia wykorzystywanych jest do pracy zarobkowej, która obejmuje również prostytucję. Dołącz do wsparcia Projektu Edukacyjnego dla Dzieci, aby dać Im szansę na dzieciństwo bez przymusowej pracy. Razem możemy dać Im lepszą przyszłość.

Learn more

HELP

PROJEKT STYPENDIALNY DLA KOBIET Z MADAGASKARU

Madagaskar to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie.1/3 Kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy, gwałtu bądź nadużyć. Poprzez program stypendialny chcemy dać Im szansę na lepszą przyszłość i przywracać Im godność.

Learn more

HELP

UNAWEZA X SEWING TOGETHER

Ruszamy z projektem warsztatów dla kobiet na Madagaskarze razem z Mają.

Learn more

HELP

PEDIATRA NA MADAGASKARZE

Specjalną wizytę pediatry dr Aleksandry Kosmędy w Szpitalu im. J. Beyzym w Manerinerina na Madagaskarze.

Learn more

HELP

DOPOSAŻENIE SZPITALA NA MADAGASKARZE

Celem naszego projektu jest doposażenie porodówki o sprzęt niezbędny do bezpiecznego przeprowadzania porodów.

Learn more

HELP

TANZANIA - NOWY PROJEKT EDUKACYJNY

Learn more

HELP

POMOC DZIECIOM OSKARŻONYM O CZARY W NIGERII

Learn more

HELP

POMOC KOBIETOM, KTÓRE DOŚWIADCZYŁY GWAŁTÓW WOJENNYCH

Learn more

HELP
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.