15/12/2020
Projekt Domu Dla Nastoletnich Mam już gotowy!
To będzie wyjątkowe miejsce! PRAWDZIWY DOM skrojony idealnie na miarę potrzeb i marzeń młodych Mam!

Chcemy podzielić się z Wami wspaniałą wiadomością! Nasze wspólne marzenia o Domu dla Nastoletnich i Usamodzielniających się Mam i Ich Dzieci właśnie weszło w pierwszą fazę urzeczywistniania się i mamy gotowy projekt tego niezwykłego miejsca.

Projekt Domu stworzyła Firma WXCA, której architekci włożyli w tę pracę mnóstwo serca i wspaniałych rozwiązań. Dom skrojony jest na miarę potrzeb przyszłych Mieszkanek z dbałością o wszystkie detale ułatwiające codzienność matek z małymi dziećmi.

Na projekcie możecie zobaczyć dwukondygnacyjny dom. Budynek składa się zasadniczo z dwóch skrzydeł, z których północne zawiera strefę prywatną z dwoma mieszkaniami, a wschodnie – strefę pomieszczeń wspólnych. Na ich połączeniu znajduje się przestrzeń pokoju dziennego.

dom_dla_usamodzielniajacych_sie_mam_WXCA.jpg

Wnętrze domu tworzą przenikające się strefy:

- Strefa pomieszczeń wspólnych

Składa się z części wejściowej i pomieszczeń pomocniczych. Strefa wejściowa to przedsionek z szatnią, wózkownia i hol. Na pomieszczenia pomocnicze składają się toaleta ogólna, kotłownia, magazyn i pralnia.

- Strefa prywatna

Stanowią ją dwa mieszkania – każde z kuchnią i łazienkami przy sypialniach. Pokój dzienny mieszkania na parterze dzięki swojemu położeniu znajduje się niejako w środku domu i składa się z przestrzeni dla dorosłych przeznaczonej na odpoczynek, ale też spotkania, szkolenia, zajęcia artystyczne czy terapeutyczne oraz z przestrzeni dla dzieci pokrytej miękką nawierzchnią podłogi ułatwiającą zabawę. Część kuchenna składa się z kuchni z jadalnią, spiżarni i pom. gospodarczego. Jej przedłużeniem na zewnątrz jest duży taras po stronie zachodniej z miejscem na stół jadalny i widokiem na placyk zabaw dla dzieci. Posiada ona również wyjście do ogródka uprawnego skąd można przynosić hodowane rośliny i składować odpady organiczne (kompost) do nawożenia ogrodu.

Część sypialną na parterze tworzą 4 pokoje dla mam z dziećmi otwarte na stronę północną, z wyjściem na ogród z pokojów. Na piętrze znajduje się mniejsze mieszkanie z 2 pokojami dla mam z dziećmi oraz pokój opiekuna z łazienką i mały salon z kuchnią.

Zaproponowany układ daje ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni, przestronne, łatwe w aranżacji pokoje oraz wspólną przestrzeń istotną dla życia wspólnotowego. Ponadto, otwory okienne oraz świetliki dachowe kreują istotne otwarcia widokowe, a przede wszystkim wypełniają kolejne strefy funkcjonalne odpowiednim światłem, tworząc przytulną, dostosowaną do rytmu dobowego atmosferę wewnątrz domu.

Bryłę domu ukształtowano tak, by w najwyższym stopniu wykorzystywała dobową wędrówkę słońca oraz walory krajobrazowe położenia, tworząc klimatyczne, doświetlone wnętrza. Dom otoczony jest zielenią rekreacyjną i użytkową. Na zewnątrz znajduje się plac zabaw dla dzieci, a także ogródek społeczny, gdzie mieszkanki będą mogły uprawiać swoje warzywa.

WXCA_dom_dla_usamodzielniajaych_sie_mam.jpg

Wolna przestrzeń wokół budynku została wykorzystana, aby stworzyć zróżnicowane funkcjonalnie ogrody i przestrzeń do odpoczynku.

Od południa poszerzona część ogrodu przeznaczona została na mały plac zabaw dla dzieci. Reszta przestrzeni terenu wokół budynku (oprócz strony wschodniej) planowana jest pod nowe nasadzenia krzewów, bylin i traw stanowiące zieleń rekreacyjną na działce. Teren po wschodniej stronie domu przeznaczony jest pod mały ogród użytkowy oparty o grządki uprawne oraz ew. inspekty gruntowe w formie małych szklarenek tak, by młode mamy przygotowując posiłki mogły wyjść z kuchni po świeże zioła i warzywa.

Cały dom zaprojektowano zgodnie z ideą budynku zrównoważonego, opartego m.in. o odnawialne źródła energii i oszczędną gospodarkę wodą opadową. I tak OZE mają zaopatrzyć obiekt w zarówno ciepło do jego ogrzewania, jak i ciepłą wodę użytkową – zastosowane w tym celu zostaną: pompa ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i lokalne nawiewniki powietrza z rekuperacją, a nawet urządzenia do odzysku ciepła ze ścieków bytowych. Wody opadowe będą gromadzone w podziemnym zbiorniku, po czym wykorzystane do podlewania ogrodu i zasilania wc. Do budowy domu, tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną wykorzystane materiały naturalne o niskim śladzie węglowym lub z recycklingu – jak np. gruz lub drewno z rozbiórki. Pomyślano również o radykalnym zmniejszeniu zużycia wody i jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu użytkowników. W tym celu zainstalowane będą wyselekcjonowane baterie czerpalne, pralki i zmywarki o wysokim współczynniku oszczędności wody.

Wciąż bardzo POTRZEBUJEMY WASZEGO WSPARCIA, aby jak najszybciej móc rozpocząć budowę tego niezwykłego miejsca.

Tworzymy go jako Parter Fundacji po DRUGIE, która od lat wspaniale działa niosąc pomoc skrojoną na miarę potrzeb młodych ludzi.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.