27/08/2021
POMAGAMY KOBIETOM NA MADAGASKARZE
Ruszamy z Projektem Stypendialnym, aby odmienić los kobiet w jednym z najbiedniejszych krajów Afryki.

Startujemy z nowym PROJEKTEM STYPENDIALNYM DLA KOBIET NA MADAGASKARZE. Realizujemy go wspólnie z malgaskim Stowarzyszenia Atelier de Dieu.

Chcemy Wam przybliżyć realia życiowe kobiet na Czerwonej Wyspie, abyście mogli poznać i zrozumieć problemy, z którymi borykają się każdego dnia.

To nie będzie łatwa opowieść, ale na takie historie nie można przymykać oczu, bo to dramaty prawdziwych ludzi. A my mamy szansę podarować im nadzieję i zmianę.

DSC00883.JPG

Co widzisz przed oczami, kiedy wypowiadasz słowo MADAGASKAR? Malownicze plaże? Palmy, turkusową wodę? Słynne baobaby? Tak, Madagaskar jest pocztówkowym miejscem, dodajmy do tego gościnność Malgaszów i mamy rajskie miejsce, prawda? Tak właśnie sprzedaje go przemysł turystyczny. REALNA SYTUACJA na wyspie jest jednak DRAMATYCZNA. A największą cenę płacą dzieci i kobiety.

Madagaskar to kraj zdominowany przez mężczyzn, w którym bardzo mocną pozycję ma schemat patriarchalny - zwłaszcza w małych miasteczkach i w wioskach.
1/3 KOBIET DOŚWIADCZYŁA W SWOIM ŻYCIU PRZEMOCY, GWAŁTU I NADUŻYĆ. Jednocześnie bez środków finansowych nie mogą liczyć na wymiar sprawiedliwości. Aż 37% dziewcząt w wieku 15 lat rodzi swoje pierwsze dziecko. 1/3 wszystkich ciąż kończy się śmiercią matki bądź dziecka. Nadal 40% małżeństw w małych miejscowościach i na wsiach jest aranżowanych, a dziewczyny wydawane są za mąż, w zamian za garbate bydło zebu, nierzadko o wiele starszym od siebie mężczyznom. Dane statystyczne mówią o 12% dziewczynek, które „wysprzedano” za mąż przed 15 rokiem życie.

DSC05014.JPG

Tam właściwie jedyną rolą kobiety jest bycie matką. A kiedy młoda dziewczyna zostaje matką - nie ma już szans na dalszą edukację…
Z systemu nauczania wyklucza się ciężarne dziewczyny lub te, które zostały już matkami. To, co najbardziej nas boli, to fakt, że chłopcy, którzy są młodymi ojcami mogą kontynuować naukę, a przed dziewczynami w tej samej sytuacji życiowej - zamyka się drzwi.

Młode dziewczyny nie mają dostępu do podstawowej wiedzy z zakresu higieny, cyklu miesiączkowego czy żywienia. I niestety środki higieniczne są niewspółmiernie drogie do zarobków większości mieszkańców Madagaskaru. To właściwie produkty luksusowe. Mamy tutaj na profilu sporo kobiet - wyobrażacie sobie tak funkcjonować chociaż przez miesiąc, bez tych niezbędnych środków higienicznych? Dla tych dziewcząt to przykra „normalność”…

DSC06017.JPG

Chcemy to zmienić. Chcemy podarować tym dziewczynom nadzieję i szansę na zmianę życia. Nasze doświadczenie nam pokazuje, że dobrze zorganizowana pomoc i zaangażowanie osoby obdarowanej potrafią góry przenosić i sprawiać, że niemożliwe nie istnieje.

Mocno wierzymy, że wspólnie, przy Waszym wsparciu, możemy sprawić, żeby świat krok po kroku stawał się lepszym miejscem. Razem mamy moc podarować komuś szansę na zmianę życia. Wcześniejsze historie pokazały, że takie działanie ma naprawdę wielką siłę


Madagaskar Kobiety.jpg

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.