25/03/2022
POTRZEBY RODZIN ZASTĘPCZYCH Z UKRAINY
Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce.zajmuje się rodzinami zastępczymi, które zostały ewakuowane z Ukrainy. Jakie mają obecnie potrzeby?

Jak wiecie, wspólnie wspieramy Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, którą tworzy 20 stowarzyszeń i fundacji. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce. Mają obecnie pod opieką 29 osób z rodzin zastępczych, w tym 24 dzieci. Czekają na blisko 40 kolejnych osób, które pojawią się w w najbliższym czasie w Polsce. Od samego początku wojny bardzo się angażują i zapewniają kompleksowe wsparcie – pomagają w ewakuacji, zdobyciu dokumentów i rozpoczęciu nowego życia na miejscu.

marisa-howenstine-Cq9slNxV8YU-unsplash (1).jpg

Rodziny przyjeżdżają bez bagażu, w pośpiechu najczęściej zabierając jedynie dokumenty. W ich oczach widać ogromny strach i smutek. Ponieważ wiele dzieci wymaga specjalnej opieki, skala ich potrzeb jest ogromna.

Na ten moment chcielibyśmy skupić się na:

-przygotowaniu miejsc, w których rodziny będą mogły zamieszkać długoterminowo. Niektóre musimy wyposażyć je w meble czy sprzęty, a do tego zadbać o umowy i opłaty;

- bieżących potrzebach dzieci i rodzin jak żywność czy artykuły chemiczne;

-zatrudnieniu wykwalifikowanej pomocy, która będzie mogła wesprzeć mamy w opiece nad dziećmi, również w sytuacjach, gdzie trzeba udać się do urzędu, lekarza, terapeuty czy na zakupy. Często to dzieci z niepełnosprawnościami;

-rozwiązaniach kwestii transportu – przy tak licznych rodzinach to wyzwanie logistyczne i finansowe;

-tłumaczenie dokumentów - to niezbędny krok, który w przypadku rodzin zastępczych warunkuje możliwość podejmowania wielu działań związanych z formalnościami, edukacją czy stanem zdrowia dzieci.

Sytuacja jest naprawdę dynamiczna i wymagająca natychmiastowych reakcji, a takich rodzin jest coraz więcej. O wszystkich kolejnych potrzebach będziemy Was informować na bieżąco. Dziękujemy, że jesteście z nami!

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.