21/01/2022
PODSUMOWANIE ROKU 2021
UNAWEZA znaczy „możesz”, a razem możemy więcej! W 2021 roku mieliśmy szansę wspólnie z Wami ZAFUNDOWAĆ naprawdę wiele DOBRA, za co z całego serca Wam dziękujemy!

Dla Fundacji UNAWEZA rok 2021 był wyjątkowy. Uzyskaliśmy status OPP, czyli Organizacji Pożytku Publicznego i od tego roku możecie przekazywać 1% swojego podatku na nasze działania. Rozpoczęliśmy projekt stypendialny dla polskich Paraolimpijek, a Martyna Wojciechowska została Ich Ambasadorką. Wystartowaliśmy z nowymi projektami pomocowymi dla Kobiet i Dzieci na Madagaskarze. Powstał także wirtualny, dobroczynny sklep ZAFUNDUJ DOBRO, dzięki któremu jeszcze prościej każdy może wesprzeć naszych Podopiecznych. Nadal dajemy skrzydła Kabuli i Dzieciom z albinizmem w Tanzanii oraz Marii Ines w Meksyku. Dzięki współpracom i akcjom specjalnym z partnerami, takimi jak m.in. W.Kruk, Answear, MUUV, Frisco.pl, FreeNow, LESS_, Ubrania do oddania i sklepem MARTYNA.WORLD mogliśmy zrobić jeszcze więcej!

A oto podsumowanie naszej działalności od początku istnienia Fundacji:

2.920.990 zł zebranych środków

308 Podopiecznych

15 projektów pomocowych w Polsce i na świecie

12 stałych współprac i akcji specjalnych z partnerami komercyjnymi

A to dopiero początek!

Dzięki Waszemu wsparciu po raz kolejny udowodniliśmy światu, że NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE.

WhatsApp Image 2022-01-21 at 09.17.33.jpeg

PODSUMOWANIE PROJEKTÓW W 2021

POLSKA

PROJEKT STYPENDIALNY DLA POLSKICH PARAOLIMPIJEK

Fundacja UNAWEZA w czerwcu 2021 roku wzięła pod swoje skrzydła polskie Paraolimpijki, a Martyna Wojciechowska oficjalnie została Ich Ambasadorką. Wspólnie z inicjatorką projektu Corinne Klajda i Polskim Komitetem Paraolimpijskim uruchomiliśmy zbiórkę na pokrycie 10 sportowych stypendiów. W tym szczytnym celu Corinne postanowiła przebiec jeden z najcięższych ultramaratonów na świecie 4 DESERTS RUN, na który składają się biegi przez 4 pustynie - łącznie tysiąc kilometrów w ekstremalnie trudnych warunkach.

Zebraliśmy w sumie 250.000 zł na roczne stypendia dla 10 SUPERBOHATEREK. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia osób prywatnych i sponsorów (szczególne podziękowania dla firm De Care, Dr Irena Eris, Bank Millenium, EWL Group, Satipharm, BeBio, OLX Group, Ringier Axel Springer, Podravka oraz InterRisk). Przygotowaliśmy również bony świąteczne dla naszych Podopiecznych w tym projekcie.

RÓŻA KOZAKOWSKA W DRODZE DO PARYŻA 2024

Jako Fundacja UNAWEZA uruchomiliśmy dodatkową zbiórkę dla Róży Kozakowskiej, która znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej i osobistej. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio Róża zdobyła złoty medal w rzucie maczugą i tym samym pobiła rekord świata, a w pchnięciu kulą wywalczyła dla Polski srebro. Stypendystka Fundacji UNAWEZA, która w dzieciństwie była ofiarą przemocy domowej, teraz zmaga się z neuroboreliozą stawowo-mózgową oraz endometriozą. Nie zatrzymuje Jej to w marzeniach o kolejnych sukcesach sportowych. Dlatego wspieramy Ją w drodze na Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 roku. W ciągu trzech tygodni zebraliśmy 150.000 zł.

DOM DLA NASTOLETNICH MATEK I ICH DZIECI

Istnieją w Polsce domy dla samotnych mam, ale wciąż brakuje domów dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci. Realia pokazują, że jest to niezwykle potrzebna inicjatywa, aby młode mamy nie były rozdzielane ze swoimi pociechami. Dlatego wraz z Fundacją po DRUGIE budujemy na warszawskim Ursynowie Dom dla Nastoletnich Mam i Ich Dzieci.

KONTYNUACJA KAMPANII #IAMENOUGH I NOWA ODSŁONA #BEAUTIFULENOUGH

Każdego dnia miliony kobiet na całym świecie zastanawiają się czy są wystarczająco piękne, mądre, szczupłe, przebojowe, seksowne, szczęśliwe, kobiece, wykształcone, opiekuńcze, zaradne... Czy są wystarczające. Jak wynika z badań WHO młode Polki są na ostatnim miejscu w Europie pod względem samooceny. Dlatego w pierwsze urodziny Fundacji UNAWEZA wystartowaliśmy ze specjalną kampanią społeczną #IAMENOUGH i #WspieramNieOceniam. Chcemy zmieniać życie Kobiet na lepsze! W 2021 roku rozpoczęła się nowa odsłona tej akcji pod nazwą #BEAUTIFULENOUGH, która skierowana jest także do nastolatek.

ZAFUNDUJ DOBRO

W grudniu 2021 wystartowaliśmy z nowym sklepem dobroczynnym. Zebraliśmy w jednym miejscu najbardziej potrzebne produkty i dobra dla naszych Podopiecznych. Sami decydujecie co chcecie kupić i dla kogo, a my przekazujemy to bezpośrednio do wybranych przez Was osób. W sklepie można nabyć jedzenie, napoje, książki do biblioteki, opiekę medyczną czy zajęcia edukacyjne. Więcej informacji na naszej stronie https://www.unaweza.org/zafunduj-dobro/.

Projekt dla Paraolimpijek; fot. Marcin Klaban:Polski Komitet Paraolimpijski.jpg

MADAGASKAR

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI

Wraz ze Stowarzyszeniem Atelier de Dieu w sierpniu 2021 rozpoczęliśmy projekt edukacyjny dla Dzieci na Madagaskarze. Obejmujemy pomocą najmłodszych w jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Chcemy, żeby dzieci doświadczyły prawdziwego dzieciństwa i jesteśmy w trakcie tworzenia klubu sportowego (dla 200 najmłodszych w wieku 6-15 lat) oraz klubu muzycznego (dla 80 maluchów) przy Zespole Szkół im. św. Urszuli w Mampikony. Przy szkole powstała też finansowana przez Fundację biblioteka, a podczas świątecznego spotkania nasi Podopieczni zostali obdarowani upominkami.

PROJEKT STYPENDIALNY DLA KOBIET

Na Madagaskarze 1/3 kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy, a my chcemy dać im lepszą przyszłość. Projekt stypendialny dla Kobiet prowadzimy z wspólnie z malgaskim Stowarzyszeniem Atelier de Dieu. Objęliśmy pomocą 5 Dziewcząt, które otrzymają czesne na studia, zakwaterowanie, wyżywienie, materiały edukacyjne czy środki higieniczne. Nasze Podopieczne wraz z początkiem 2022 roku zaczną wymarzone studia na kierunku pielęgniarstwo, położnictwo, techniki laboratoryjne i zarządzanie z komunikacją. Dziewczyny, które po trzech latach otrzymają dyplomy i prawa do wykonywania zawodu, rozpoczną pracę w Centrum Medycznym im. bł. J. Beyzyma w Manerinerina i będą wspierać nasze kolejne projekty w tym regionie.

Projekt dla dzieci na Madagaskarze; fot. Daniel Kasprowicz:Atelier de Dieu.JPG

TANZANIA

KABULA I DZIECI Z ALBINIZMEM

Fundacja UNAWEZA współfinansowała budowę domu dla Dzieci z albinizmem w Tanzanii i stale wspiera jego codzienne funkcjonowanie. To bezpieczne schronienie dla Kabuli, Tatu oraz wszystkich mieszkańców Tangi, których jest już łącznie piętnaścioro („tanga” w dokładnym tłumaczeniu znaczy „żagiel“). Na miejscu współpracujemy ze Stowarzyszeniem Misji Afrykańskich. W tym roku stworzyliśmy bibliotekę oraz salę multimedialną. Uruchomiliśmy także zbiórkę na budowę wielofunkcyjnej sali edukacyjno-integracyjnej dla naszych Podopiecznych i lokalnej społeczności.

Kabula i dzieci z albinizmem; fot. Marek Arcimowicz.jpg

MEKSYK

MARIA INES

W 2021 roku zakończyliśmy projekt dla Kobiet oraz współpracę z fundacją Alianza por la Inclusion Mundial AC. Pod naszymi skrzydłami pozostaje wciąż Maria Ines, która kontynuuje naukę oraz wychowuje swojego Synka Dany’ego. Nadal towarzyszymy Jej w drodze do lepszej przyszłości.

Meksyk; fot. Anita Demianowicz.jpg

PODSUMOWANIE WSPÓŁPRAC Z PARTNERAMI W 2021

MARTYNA.WORLD

To sklep, który pomaga! Robiąc w nim zakupy możesz równocześnie wpierać Podopiecznych Fundacji UNAWEZA i nie obciążać dodatkowo portfela – wystarczy, że klikniesz opcję KUPUJĘ I POMAGAM. Dzięki współpracy ze sklepem MARTYNA.WORLD Fundacja uzyskuje stałe finansowanie. Do teraz na konto Fundacji wpłynęło ponad 150.000 zł.

FRISCO

W 2021 r. firma Frisco.pl we współpracy z Fundacją UNAWEZA przeprowadziła kolejne projekty "10+10" (10 zł dla Ciebie – 10 zł dla Fundacji UNAWEZA) oraz "Kupując Pomagasz 1+1" w czasie Świąt i Dnia Dziecka.

Od początku powstania akcji 10+10 zostało użytych ponad 10 tysięcy kuponów, co dało 100.000 zł dla naszej Fundacji. A w ramach naszych wszystkich działań „Kupując Pomagasz 1+1” przekazaliśmy już w sumie ponad 150 tysięcy produktów o wartości przekraczającej 700.000 zł.

Wsparcie powędrowało m.in. do Banku Żywności w Poznaniu, Warszawie i Krakowie, Stowarzyszenia „Misja Dworcowa”, Stowarzyszenie "Pierwszy Krok" - Schronienie dla bezdomnych osób - Ośrodek Interwencji Czasowej dla Rodzin Bezdomnych, Stowarzyszenia "Nadzieja”, Schroniska dla Bezdomnych Kobiet, w tym Kobiet z Dziećmi; Stowarzyszenia Pomocy ,,Akson", Schroniska dla kobiet w tym kobiet z dziećmi - Dom dla kobiet, Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych ,,Dziecięcy Dom”. W rozdysponowaniu darów pomógł nam Bank Żywności BOS we Wrocławiu.

W. KRUK

Firma W. KRUK wspiera nasze akcje #WspieramNieOceniam oraz #IAMENOUGH produkując specjalny bead (koralik) UNAWEZA. Od 2021 roku całkowity dochód z ich sprzedaży trafia do Fundacji. Nosząc go wysyłasz sygnał do świata, że Kobiety w Twoim otoczeniu mogą się czuć bezpieczne, że jesteś ich sojuszniczką. Zamiast oceniać inne Kobiety, wspierasz Je w tym, aby były najlepszą wersją siebie.

FREE NOW

W Dzień Kobiet na konto Fundacji UNAWEZA powędrowało 5% z każdego przejazdu.

ANSWEAR

Limitowana, festiwalowa kolekcja answear.LAB stworzona przy okazji Women's Voices Festival (9-10.10.2021) wspierała działania UNAWEZY.

MUUV

W październiku 2021 roku Martyna Wojciechowska wraz z marką MUUV stworzyła minimalistyczną kolekcję ubrań. Część dochodu będzie również przekazana na Fundację UNAWEZA.

LESS_

Dzięki aplikacji LESS_ możecie kupować unikatowe rzeczy z szafy Martyny i wspierać dzięki temu Fundację UNAWEZA. W ten sposób zamieniamy ubrania i inne gadżety z krańca świata w środki finansowe, które pozwalają nam nieść realną pomocy naszym Podopiecznym.

UBRANIA DO ODDANIA

UbraniaDoOddania.pl to projekt, dzięki któremu pomaganie staje się naprawdę proste! Wystarczy przynieść niepotrzebne już ubrania do Butiku Cyrkuralnego i przekazać je na rzecz naszej Fundacji. Kilogramy zamieniane są na darowizny.

Teraz z niecierpliwością czekamy na rok 2022!

Przed nami nowe projekty i wyzwania. Już wkrótce zdradzimy Wam więcej szczegółów.

Jeszcze raz dziękujemy, że jesteście z nami. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

ASANTE SANA!

Martyna Wojciechowska i cały Zespół Fundacji UNAWEZA

naklejka

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.