28/09/2022
PODSUMOWANIE 3 LAT DZIAŁAŃ
Czas na świętowanie! Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej obchodzi swoje trzecie urodziny.

Została założona w 2019 roku i zebrała już ponad 4 miliony złotych dla swoich podopiecznych z Polski i krańców świata. Zrealizowała ponad 15 projektów pomocowych, 14 współprac stałych i akcji specjalnych. A to dopiero początek!

Jak wygląda podsumowanie działalności od początku istnienia Fundacji?

4.205.176 zł zebranych środków

908 Podopiecznych

15 projektów pomocowych w Polsce i na świecie

14 stałych współprac i akcji specjalnych z partnerami komercyjnymi

Przez ten czas w Tanzanii powstał dom dla dzieci z albinizmem, w którym zamieszkała też Kabula, pierwsza podopieczna fundacji. Organizacja wspiera też najbardziej potrzebujących na Madagaskarze, a tamtejszym kobietom zapewnia godny poród. Działa aktywnie również w Meksyku. W Polsce buduje dom dla nastoletnich mam i ich dzieci, prowadzi programy stypendialne dla Paraolimpijek i wspomaga kompleksowo rodziny zastępcze ewakuowane z Ukrainy. Fundacja UNAWEZA zrealizowała również kampanię #CoChceszPowiedziecSwiatu, do której zostały zaproszone Nilofar z Afganistanu, Zena z Libanu i Larysa z Ukrainy.

W ramach świętowania 3. urodzin Fundacji UNAWEZA można wziąć udział w spotkaniu na żywo i spędzić dzień podczas specjalnie przygotowanych wykładów oraz warsztatów z Martyną Wojciechowską, Asią Chmurą i Olgą Kozierowską. Wydarzenie odbędzie się 8 września w Warszawie. Więcej informacji na stronie internetowej www.unaweza.org.

Z kolei w Fabryce Norblina w Warszawie (ul. Żelazna 51/53) do 30.11.2022 będzie można obejrzeć wystawę zdjęć, które powstały podczas realizacji programu „Kobieta na krańcu świata” dla stacji TVN. Za wybór fotografii odpowiada Agnieszka Franus Redaktor Naczelna National Geographic Polska oraz Traveler. Autorami zdjęć są Marek Arcimowicz i Mariusz Janiszewski.

To nie wszystko! Na trzecie urodziny Porysunki, czyli ilustratorka Magda Danaj przygotowała dwie wyjątkowe grafiki nawiązujące do flagowego hasła fundacji - DAJEMY KOBIETOM SKRZYDŁA.

Odbywa się również wirtualna charytatywna urodzinowa licytacja. Od dzisiaj na naszym profilu na Allegro Charytatywni znajdziecie ciekawe rzeczy. Całkowity dochód zostanie przekazany na wykończenie sali edukacyjno-integracyjnej w Tanzanii. Wśród licytowanych rzeczy znajduje się sesja zdjęciowa z Martą Wojtal, pamiątki z krańca świata, kask motocyklowy z autografem czy książki z osobistymi dedykacjami.

CEZ_2928


DZIAŁANIA FUNDACJI UNAWEZA

UKRAINA

Na pomoc dzieciom i rodzinom zastępczym

Wspólny projekt Fundacji UNAWEZA, Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej oraz Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce. Na stałe pomagamy obecnie 131 osobom. Wsparcie polega na: pomocy medycznej, zapewnieniu mieszkań, wyposażeniu ich, organizacji formalno-prawnej, wyżywieniu i pomocy rzeczowej, transporcie, tłumaczeniach, kompletowaniu wyprawek.

POLSKA I UKRAINA

Projekt stypendialny dla Paraolimpijek

Fundacja UNAWEZA wzięła pod swoje skrzydła Paraolimpijki, a Martyna Wojciechowska została oficjalnie ich Ambasadorką. Wspólnie z inicjatorką projektu Corinne Klajda i Polskim Komitetem Paraolimpijskim uruchomiliśmy zbiórkę 10 sportowych stypendiów. W tym roku jest to 8 Stypendystek z Polski i 2 z Ukrainy, które przygotowują się do Paraolimpiady w Paryżu 2024. Corinne właśnie biegnie przez pustynię Atacama w Chile w ramach ultramataronu 4 DESERTS RUN.

POLSKA

Dom dla Nastoletnich Mam i Ich Dzieci
Istnieją w Polsce domy dla samotnych mam, ale brakuje domów dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci. Realia pokazują, że jest to niezwykle potrzebna inicjatywa, aby młode mamy nie były rozdzielane ze swoimi pociechami. Dlatego wraz z Fundacją po DRUGIE budujemy na warszawskim Ursynowie Dom dla Nastoletnich Mam i Ich Dzieci. Jeszcze w tym roku rusza budowa!

ZAFUNDUJ DOBRO

Wirtualny sklep dobroczynny

Zebraliśmy w jednym miejscu najbardziej potrzebne produkty i dobra dla naszych Podopiecznych. Sami decydujecie co chcecie kupić i dla kogo, a my przekazujemy to bezpośrednio do wybranych przez Was osób. W sklepie można nabyć jedzenie, napoje, książki do biblioteki, opiekę medyczną czy zajęcia edukacyjne.

MADAGASKAR

Projekt edukacyjny dla Dzieci

Wraz ze Stowarzyszeniem Atelier de Dieu w sierpniu 2021 rozpoczęliśmy projekt edukacyjny dla Dzieci na Madagaskarze. Chcemy, żeby dzieci doświadczyły prawdziwego dzieciństwa i jesteśmy w trakcie tworzenia klubu sportowego (dla 200 najmłodszych w wieku 6-15 lat) oraz klubu muzycznego (dla 80 maluchów) przy Zespole Szkół im. św. Urszuli w Mampikony. Przy szkole powstała też finansowana przez Fundację biblioteka.

Projekt stypendialny dla Kobiet

Objęliśmy pomocą 5 Dziewcząt, które otrzymają czesne na studia, zakwaterowanie, wyżywienie, materiały edukacyjne czy środki higieniczne. Nasze Podopieczne zaczęły wymarzone studia na kierunku pielęgniarstwo, położnictwo, techniki laboratoryjne i zarządzanie z komunikacją. Dziewczyny, które otrzymają dyplomy i prawa do wykonywania zawodu, rozpoczną pracę w Centrum Medycznym im. bł. J. Beyzyma w Manerinerina i będą wspierać nasze kolejne projekty w tym regionie.

Projekt położniczy

Prowadzimy nowy projekt na Madagaskarze w Centrum Medycznym Beyzym. Jego głównym celem jest wsparcie zdrowia kobiet m.in. przez działania profilaktyczne, edukacyjne oraz godny poród. Zagwarantujemy bezpieczne przyjście na świat. Dzięki całemu projektowi będziemy mogli pomóc nawet 700 osobom.

MEKSYK

Maria Ines

Pod naszymi skrzydłami pozostaje Maria Ines to młoda mama, która pracowała na wysypisku śmieci w Meksyku. Obecnie kontynuuje naukę oraz wychowuje swojego Synka Dany’ego. Nadal towarzyszymy Jej w drodze do lepszej przyszłości.

TANZANIA

Kabula i Dzieci z albinizmem

Fundacja UNAWEZA współfinansowała budowę domu dla Dzieci z albinizmem w Tanzanii i stale wspiera jego codzienne funkcjonowanie. To bezpieczne schronienie dla Kabuli, Tatu oraz wszystkich mieszkańców Tangi, których jest już łącznie piętnaścioro. Na miejscu współpracujemy ze Stowarzyszeniem Misji Afrykańskich. W 2021 roku stworzyliśmy bibliotekę oraz salę multimedialną. Uruchomiliśmy także zbiórkę na budowę i wykończenie wielofunkcyjnej sali edukacyjno-integracyjnej dla naszych Podopiecznych i lokalnej społeczności. W nowo wybudowanej sali odbywają się już pierwsze zajęcia.

Kabula już jesienią idzie na wymarzone studia, czyli prawo. Chce bronić praw osób słabszych i wykluczonych. Pokochała też śpiew, dzieli się swoją pasją w sieci i nagrywa płytę. Własnoręcznie szyje sukienki, mimo że ma tylko jedną rękę. W Kabuli nie ma już żadnego śladu po przestraszonej dziewczynie sprzed kilku lat. Spędziła wakacje w Polsce i w Bukowinie Tatrzańskiej nagrała nowy teledysk do piosenki „Believe”.

DSC07610

DZIAŁANIA Z PARTNERAMI

SZAFA PEŁNA DOBRA – akcja zorganizowana przez Ubrania do Oddania i firmę LPP. Ubrania i akcesoria w dobrym stanie 1-30 września 2022 można było przekazywać do wszystkich sklepów LPP w Polsce (Reserved, House, MOHITO, Cropp).

NEIGHBOURS – to wyjątkowy album i aż 114 prac artystek oraz artystów z Polski, Ukrainy, Mołdawii, Słowacji, Rumunii, Węgier, Białorusi, w którym motywem przewodnim jest wojna w Ukrainie. Całkowity zysk ze sprzedaży zostanie przekazany Podopiecznym Fundacji. Pomysłodawczynią projektu jest Magda Rejman związana z Drukomatem od kilku lat. Dyrekcję artystyczną nad wydaniem objął Patryk Hardziej – ilustrator, projektant grafik, researcher i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nadal trwa sprzedaż w dobrym celu.

Działania Fundacji UNAWEZA to również stałe współprace z partnerami komercyjnymi i akcje specjalne. Dzięki zakupom w sklepie MARTYNA.WORLD na konto Fundacji wpłynęło łącznie aż 165.000 zł.

Z kolei firma FRISCO przeprowadziła kolejne projekty "10+10" (10 zł dla Ciebie – 10 zł dla Fundacji UNAWEZA) oraz „Kupując Pomagasz 1+1”.

Firma W. KRUK, angażująca się w akcje #WspieramNieOceniam oraz #IAMENOUGH przygotowała specjalny bead (koralik) w fundacyjnych kolorach, z którego całkowity dochód ze sprzedaży od 2021 roku trafia do UNAWEZA.

Działania Fundacji wsparła również festiwalowa kolekcja answear.LAB przy okazji Women's Voices Festival (9-10.10.2021). Część dochodu z kolekcji Martyny Wojciechowskiej MUUV by Martyna również zostanie przekazana na pomoc podopiecznym.

Fundacja była również partnerem tegorocznej kampanii SIŁA JEST KOBIETĄ, która przygotowana jest przez Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. W marcu na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego można było obejrzeć wystawę poświęconą niesamowitym i inspirującym kobietom, która przygotowana została w trzech językach - polskim, ukraińskim i angielskim.

PLANY

MŁODE GŁOWY

Ogólnopolski projekt MŁODE GŁOWY jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Powstał z inicjatywy Fundacji UNAWEZA i realizowany jest wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Zasięg. Do 22 stycznia 2023 roku szkoły mogą bezpłatnie wziąć udział w profesjonalnym badaniu naukowym i otrzymać darmową diagnozę dla swojej społeczności.

Celem jest szerokie zbadanie, a dalej zwrócenie uwagi na problemy psychiczne i bariery, z którymi zmierzają się na co dzień młodzi ludzie. To pierwszy w Polsce projekt o takiej skali, skoncentrowany na dobrostanie psychicznym dzieci i młodzieży. Na stronie internetowej www.mlodeglowy.pl dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice będą mogli dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy. Działamy razem fundacjami i partnerami merytorycznymi w różnych obszarach. Koalicja powołana przez Fundację UNAWEZA zrzesza organizacje, które od lat niosą pomoc młodym.

BOLIWIA

Carmen Rojas

Znana z pierwszego sezonu programu „Kobieta na krańcu świata” cholita, czyli uprawiającą zapasy boliwijską Indiankę Ajmara. Do uprawiania wrestlingu zmusiła ją bieda i sytuacja życiowa. Kobieta doświadczyła przemocy, więc o swoje prawa oraz lepszy byt postanowiła zawalczyć w ringu. Teraz we współpracy z Fundacją im. Heleny Kmieć będziemy chcieli pomóc jej córce w edukacji.

MADAGASKAR

Sewing Together

Ruszamy z projektem skupiającym się na nauce szycia na Madagaskarze. Sewing Together to program, którego celem jest pomoc kobietom w Afryce poprzez aktywizację zawodową oraz pomoc w drodze do niezależności. Maja Kotala samodzielnie uczy nie tylko szycia, ale również wszystkich elementów mody od projektowania, wycinania do marketingu oraz fotografii.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.