05/01/2023
PEDIATRA NA MADAGASKARZE
Zaczynamy nowy projekt!

Już za kilka dni szykujemy specjalną wizytę pediatry dr Aleksandry Kosmędy w Szpitalu im. J. Beyzym w Manerinerina na Madagaskarze. Prowadzony jest przez Daniela Kasprowicza i Stowarzyszenie Atelier De Dieu.

Przez dwa tygodnie:

- chcemy w tym czasie przebadać 200 dzieci

- zakupić niezbędne środki medyczne i leki

- zrobić szkolenie dla personelu medycznego

PHOTO-2023-01-05-04-52-17

SEZON ŚMIERCI

Okres od grudnia do marca jest okresem szczególnie trudnym na Madagaskarze. Malgasze nazywają to sezonem śmierci, „hasara”, kiedy ludność wyjątkowo często choruje, ale też boryka się z dużym głodem i niestabilnością finansową.

Jest to czas, kiedy kończą się zarówno zapasy domowego ryżu, jak i domowe fundusze, przez co Malgasze głodują przy jednoczesnej ciężkiej pracy na ryżowiskach.

W styczniu, kiedy spadają pierwsze solidne deszcze, rozpoczyna się również sezon na wiele chorób, w tym dur brzuszny, malarie, bakteryjne ciężkie biegunki doprowadzające dzieci do śmiertelnego w skutkach odwodnienia, a także zapalenia płuc i parazytozy. Zwiększa się śmiertelność, bo opłacenie kosztów leczenia przewyższa możliwości finansowe. Jak podaje UNICEF w kraju wskaźnik skrajnego ubóstwa jest zatrważający. Aż 78% Malgaszy żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie (dane z 2021 roku).

Często do szpitali trafiają dzieci w stanie krytycznym, których koszt leczenia wzrasta dodatkowo przez zaawansowanie choroby. Realizowany projekt jest przede wszystkim szansą dla tych dzieci, które w tym okresie szczególnie narażone są na śmierć na choroby uleczalne.

IMG_0636

Dr Aleksandra Kosmęda to doktorka nauk medycznych, specjalistka chorób dziecięcych, specjalistka alergologii. Studiowała na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu , który ukończyła w 1995 roku. Kontynuowała naukę na Studiach Doktoranckich i zakończyła je z wyróżnieniem w Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Andrzeja Boznańskiego.

Pracowała jako lekarz medycyny na oddziale alergologii dziecięcej w Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii. Prowadziła dzialalność naukową oraz edukację studentów polskich i zagranicznych (w latach 2005-2010 brała udział w wieloośrodkowym badaniu naukowym A multidisciplinary study to identify the genetic and environmental causes of asthma in the European Community: GABRIEL; współpraca z E. von Mutius (Munich University) C.Braun-Fahrlander (Basel Univesity), P.Cullinan (Imperial College London). W kolejnych latach zajmowała stanowisko kierownika Kliniki Pediatrycznej SPZOZ w Warszawie.

Pracowała w charakterze pediatry i alergologa w poradniach Luxmed, Medicover i Goldenmed w Warszawie.

Uczestniczyła w kilku misjach medycznych w krajach afrykańskich w Zambii, Etiopii i Ugandzie. W 2019 roku w Ugandzie brała udział w otwarciu nowego ośrodka zdrowia Matugga Health Center, gdzie pracowała jako lekarz i szkoliła kadrę medyczną. W roku 2018 otrzymała statuetkę Miłosiernego Samarytanina roku 2017 (organizator Krakowskie Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza). Jest też laureatką Nagrody Koalicji Liderzy Pro Bono.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.