06/02/2024
Oświadczenie
Oświadczenie Fundacji UNAWEZA w sprawie działań pani Katarzyny Krzywickiej-Zdunek i pani Doroty Peretiatkowicz, znanych również jako Socjolozki.pl.

W związku z pojawieniem się w przestrzeni internetowej nieprawdziwych i godzących w dobre imię Fundacji UNAWEZA treści, zainicjowanych i opublikowanych przez panie prowadzące stronę Socjolozki.pl, fundacja oświadcza, co następuje:

-Informacje zawarte w publikacji zatytułowanej „List otwarty do Ministry Barbary Nowackiej”, dotyczące projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, zainicjowanego i prowadzonego przez Fundację UNAWEZA są nieprawdziwe, manipulują, wprowadzają w błąd i naruszają dobre imię fundacji.

-Publikacja ta zawiera szkodliwe sugestie, pomijając fakt, że w projekcie MŁODE GŁOWY rolą ekspertów jest zadbanie o merytorykę. Rolą Martyny Wojciechowskiej, której dobre imię i wizerunek są po raz kolejny używane przez panie Socjolozki.pl, jest wykorzystanie osobistej popularności w celu normalizowania mówienia o zdrowiu psychicznym otwarcie oraz budowania wrażliwości społecznej, a także popularyzowania korzystania z narzędzi pomocowych w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Nie ma naszej zgody na wykorzystywanie działalności statutowej Fundacji UNAWEZA, wizerunku Martyny Wojciechowskiej, a przede wszystkim problemu zdrowia psychicznego dzieci w celu zwiększenia popularności w sieci profilu Socjolozki.pl i ich usług, zwłaszcza przy użyciu metod mających znamiona hejtu. Pomimo wcześniejszych przeprosin ze strony pań prowadzących stronę Socjolozki.pl, rozmów i dołączenia reprezentanta Fundacji UNAWEZA do wspólnych działań, fundacja wciąż jest celem zaciekłych ataków.

W niniejszej kwestii zostały skierowane do pań dwa odrębne pisma przygotowane przez kancelarię adwokacką współpracująca z fundacją, jedno w imieniu Fundacji UNAWEZA, drugie w imieniu – Martyny Wojciechowskiej, nawołujące do zaprzestania ich działań, pod rygorem podjęcia działań prawnych nakierowanych na ochronę dóbr osobistych.

Liczymy, że dla Socjolozek.pl ważniejsze od eskalowania konfliktu okaże się dobrostan psychiczny dzieci w szkołach i wsparcie bezpłatnych działań kierowanych do młodych, rodziców i nauczycieli.


O projekcie

-Badanie MŁODE GŁOWY zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wykonane w ramach projektu zostało zlecone podmiotowi zewnętrznemu, który realizował je i opracował zgodnie z metodologią wykorzystywaną wielokrotnie wcześniej w szkołach. Zwracamy uwagę, że ta metodologia, przed realizacją badania MŁODE GŁOWY, nie wzbudzała emocji i wątpliwości u Socjolozek.pl. Co więcej, reprezentatywność naszych wyników została potwierdzona pogłębioną analizą, dodatkowo zleconą przez Fundację.

-Kolejnym etapem projektu było stworzenie programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, obejmującego zestaw DARMOWYCH narzędzi w celu wzmocnienia opieki nad dziećmi, oferowanej przez dyrektorów, nauczycieli, psychologów i pedagogów w szkole.

-Każda szkoła, która decyzją dyrekcji, dobrowolnie zgłosiła się do udziału w pilotażowej edycji programu, dostała konkretną pomoc w postaci scenariuszy stanowiących materiał do pracy kadry pedagogicznej, wzorów dokumentów, wsparcia w zakresie modelu współpracy, pokazania dobrych praktyk pomocy pedagogiczno-psychologicznej. Szkoły uzyskały także komplet materiałów pomocnych w sytuacjach kryzysowych, które można adaptować do codziennej pracy w każdej szkole, a ponadto dostęp do webinariów.

-Cały pilotażowy program został opracowany przez grono specjalistów z dziedziny edukacji, psychologii, higieny cyfrowej i innych, zarówno przy udziale praktyków, jak i pracowników naukowych. Treści programu zostały opracowane na bazie literatury i bazy teoretycznej pod nadzorem merytorycznym sekcji oświaty Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów. Zatem twierdzenie, że projekt jest tworzony i realizowanych przez „celebrytów” jest całkowicie nieuprawnione i bardzo niesprawiedliwe wobec pracy oraz doświadczenia szeregu specjalistów zaangażowanych w projekt MŁODE GŁOWY.

-Obecnie program funkcjonuje w niemal 1500 placówkach szkolnych i obejmuje ok. 300 000 dzieci. Po pierwszym półroczu funkcjonowania została zlecona firmie zewnętrznej szeroka, jakościowa i ilościowa ewaluacja programu, obejmująca wszystkie grupy, których program dotyczy, czyli: nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. W każdym województwie liderzy szkolni mogą liczyć na wsparcie koordynatorów wojewódzkich.

-Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” realizują bezpośrednio nauczyciele/nauczycielki (wychowawcy, pedagodzy, psycholodzy), którzy są pracownikami szkoły i podlegają nadzorowi pedagogicznemu dyrektora/dyrektorki szkoły.

-Dzięki działalności UNAWEZA i ekspertów zgromadzonych przy projekcie w ostatnim roku znaczna część społeczeństwa – dzieci, młodzież, ich rodzice i nauczyciele usłyszeli o wyzwaniach, z jakimi mierzą się obecnie młodzi ludzie i przystąpili do aktywnego działania na rzecz zdrowia psychicznego w swoim lokalnym środowisku.

-Całe wsparcie zostało udzielone BEZPŁATNIE, a cały program ma charakter non-profit. Wszelkie koszty związane z projektem MŁODE GŁOWY, w tym koszty badania, pracy specjalistów, stworzenia materiałów, dystrybucji ich w szkołach i komunikacji projektu pokrywa w całości Fundacja UNAWEZA.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.