06/04/2023
Oświadczenie Fundacji UNAWEZA
OŚWIADCZENIE FUNDACJI UNAWEZA W SPRAWIE WYSTĄPIENIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA DOTYCZĄCEGO PROJEKTU „MŁODE GŁOWY. OTWARCIE O ZDROWIU PSYCHICZNYM”

W związku z opublikowaniem w dniu 5 kwietnia 2023 r. opinii Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka w sprawie Fundacji UNAWEZA i kampanii edukacyjnej MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym oświadczamy, że stanowisko Rzecznika Praw Dziecka zawiera szereg nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji oraz narusza dobre imię Fundacji UNAWEZA.

Dlatego wzywamy Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka do natychmiastowego zaprzestania publikowania nieprawdziwych informacji oraz prób zdyskredytowania kampanii edukacyjnej “MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym", a także do sprostowania tych informacji, tak aby nie wprowadzały w błąd. Działania Rzecznika stanowią naruszenie dobrego imienia organizacji i fundacji, w tym Fundacji UNAWEZA, oraz szeregu ekspertów zaangażowanych w projekt badawczy oraz kampanię profilaktyczną dotyczącą zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.

Decyzję o zainicjowaniu tego projektu podjęliśmy w obliczu braku wystarczających rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce. Stan ten jest alarmujący - co potwierdzają m.in. rosnące dane statystyczne dotyczące popełnianych samobójstw, publikowane przez Komendę Główną Policji – i stanowi realny problem, który w naszej opinii powinien być priorytetem dla Rzecznika Praw Dziecka.

Apelujemy, by w dyskusji o zdrowiu psychicznym młodzieży rozmawiać wyłącznie merytorycznie i formułować przekazy, które szeroko dotrą do młodych ludzi i ich rodziców poprzez media i platformy, z których grupy ta na co dzień korzystają. Dlatego w projekcie biorą udział uznani w Polsce eksperci, a partnerem medialnym, którego wyłączną rolą jest promowanie projektu i wypracowanych przez ekspertów treści, jest TikTok.

Podkreślamy również, że przed publikacją opinii nikt z Biura Rzecznika Praw Dziecka nie zwrócił się do Fundacji UNAWEZA z żadnymi pytaniami dotyczącymi szczegółów badania i projektu MŁODE GŁOWY oraz roli platformy TikTok w tym projekcie.

Pismo Rzecznika Praw Dziecka zawiera szereg nieprawdziwych i niezweryfikowanych informacji, do których odnosimy się poniżej:

  • Inicjatorem projektu jest Fundacja UNAWEZA. Wykonawcą badania i jedynym podmiotem z dostępem do danych jest Fundacja Dbam o Mój Z@sięg. Działania edukacyjne są prowadzone we współpracy z szeregiem ekspertów, fundacji, organizacji pozarządowych i instytucji naukowych. Każdy z tych podmiotów ma konkretną, określoną rolę w projekcie.

  • TikTok jest partnerem akcji tylko i wyłącznie w zakresie wsparcia komunikacyjnego poprzez promowanie przygotowanych przez Fundację UNAWEZA i zweryfikowanych treści dotyczących problematyki zdrowia psychicznego oraz edukacji na temat właściwych postaw społecznych. TikTok nie jest organizatorem ani partnerem samego badania, nie ma dostępu ani możliwości zbierania danych uczniów w ramach projektu oraz nie ma dostępu do indywidualnych odpowiedzi. Zdecydowaliśmy się na współpracę komunikacyjną z TikTokiem, ponieważ zapewnia szerokie dotarcie do grup docelowych naszego projektu – młodych, rodziców i nauczycieli. TikTok nie przekazał żadnych środków finansowych w ramach współpracy, jak też nie jest beneficjentem i nie ma dostępu do jakichkolwiek indywidualnych danych zbieranych w toku prowadzonego badania.

  • Wyniki badania w formie raportu zostaną opublikowane 17 kwietnia 2023 r. i będą ogólnodostępne na stronie www.mlodeglowy.pl. Ogromne zainteresowanie szkół, które zgłaszały się do projektu, pokazuje jak ważny to obecnie temat. W badaniu wzięło udział 184 447 uczniów z 1923 szkół z całego kraju. Obecnie grono ekspertów opracowuje program profilaktyczny, który będzie ogólnodostępny, nieodpłatny i będzie mógł być realizowany w całości lub we fragmentach na terenie szkół, placówek oświatowych oraz przez rodziców.

  • Pełnymi danymi z badań dysponuje jedynie Fundacja Dbam o Mój Z@sięg, która zrealizowała i koordynowała badanie na zlecenie Fundacji UNAWEZA, w ramach projektu Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo. Badanie było dobrowolne i całkowicie anonimowe. Trwało od 25 października 2022 r. do 10 marca 2023 r. Podczas prowadzenia badań nie zbierano danych wrażliwych, a baza danych zawierająca dane teleadresowe szkoły nie jest połączona z bazą statystyczną, poza numerycznym kodem placówki. Zgody na udział dzieci w badaniu przechowują szkoły zgodnie z obowiązującymi procedurami.

  • Placówki samodzielnie zgłaszały się do badania za pośrednictwem strony internetowej mlodeglowy.pl. Podkreślić należy, że rodzice musieli wyrazić zgodę na udział w badaniu każdego dziecka. Zapisy na badania odbywały się poprzez stronę, gdzie widnieje wyraźnie zaznaczona informacja, że TikTok jest partnerem strategicznym i głównym kanałem komunikacji kampanii. Ankiety były przeprowadzane jedynie na terenie szkoły przy użyciu sprzętu szkolnego pod opieką nauczyciela.

  • Badanie i projekt profilaktyczny wpisuje się w szeroko rozumianą profilaktykę depresji, jak również w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 określone przez MEN (pkt. 2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży).

  • Na żadnym etapie projektu pracownicy i współpracownicy Fundacji UNAWEZA, Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, jak również pracownicy i współpracownicy innych podmiotów zaangażowanych w projekt, tj. organizacje pozarządowe i instytucje naukowe, nie byli bezpośrednio zaangażowani w przeprowadzanie badań oraz ankiet w szkołach. Zadania te były realizowane wyłącznie przez kadrę pedagogiczną, nauczycieli, którzy zgłosili szkołę do udziału w badaniach. Obowiązek i uprawnienie do weryfikacji osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, wynikający z art. 21 ust. 1 w związku z art. 12 pkt 6 i 7 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, dotyczy wyłącznie pracodawców lub organizacji, których pracownicy lub współpracownicy są bezpośrednio zaangażowani w działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi. Fundacja UNAWEZA, Fundacja Dbam o Mój Z@sięg oraz inne podmioty związane z projektem nie były zatem zobowiązane do rejestracji we wskazanym Rejestrze. Zarzut Rzecznika jest całkowicie bezzasadny.

W związku z powyższym wzywamy Rzecznika Praw Dziecka Pana Mikołaja Pawlaka do natychmiastowego zaprzestania publikowania nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji, które nie mają potwierdzenia w faktach. Wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka narusza dobra osobiste Fundacji UNAWEZA, naraża ją na utratę zaufania niezbędnego do prowadzenia swoich celów statutowych i podważa w odbiorze opinii publicznej renomę Fundacji.

Jednocześnie informujemy, że w obliczu wypowiedzi Pana Mikołaja Pawlaka skierowaliśmy sprawę do analizy celem podjęcia odpowiednich kroków prawnych, związanych z naruszeniem dóbr osobistych Fundacji UNAWEZA.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.