Żyjemy w czasach, kiedy jednym z największych zagrożeń jest problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży. 80 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat piło już alkohol. Ponad 30 proc. nastolatków doświadczyło stanu upojenia. To niestety często wina nas – dorosłych, którzy nieświadomie dają ciche przyzwolenie na niewinne spróbowanie alkoholu lub papierosów w swojej obecności. Problem dotyczy 85 proc. badanych dzieci w wieku 10-12 lat, którzy po raz pierwszy spróbowały alkoholu w domu, w obecności rodziców. Uzależnienie to zaburzenie zdrowia, stan psychologicznej albo psychicznej i fizycznej zależności od psychoaktywnego środka chemicznego lub czynności. Przejawia się okresowym lub stałym przymusem przyjmowania substancji, bądź wykonywaniem danej czynności.
Uzależnienie to przewlekła chorobę mózgu, która zakłóca powiązania między emocjami, myśleniem i zachowaniem u chorego. Młodzież sięga po różnego rodzaju używki zazwyczaj dlatego, że: robią to ich znajomi, co daje poczucie przynależności do grupy, szukają nowych wrażeń, dodaje im to złudne poczucie pewności siebie, szukają rozluźnienia, chcą uciec przed problemami lub chcą się poczuć niezależne i dorosłe. Dlatego tak ważna jest rozmowa i uważność na problemy i zachowania dziecka zanim dziecko sięgnie po używki.
Hasło kampanii #NieDajSięWymazać ma być przesłaniem do ludzi młodych, że sięganie po środki psychoaktywne nie jest rozwiązaniem problemów, a wręcz przeciwnie – doprowadza do znikania z życia grupy rówieśniczej. Adresatami kampanii są uczniowie szkół ponadpodstawowych a także ich rodzice i nauczyciele.
