12/12/2022
Już ponad 1200 nowych szkół w projekcie MŁODE GŁOWY
Czas zacząć rozmawiać o zdrowiu psychicznym otwarcie! Kolejne szkoły dołączają do ogólnopolskiego projektu badawczego i kampanii edukacyjnej MŁODE GŁOWY .To już ostatni dzwonek!

Szkoły mogą zgłaszać się do projektu tylko do 31 grudnia 2022 roku na stronie www.mlodeglowy.pl.

Projekt MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym obejmuje największe w Polsce badanie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz kampanię edukacyjną skierowaną do młodych, rodziców i nauczycieli. Celem jest stworzenie programu profilaktycznego i zwrócenie uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych. Ostatnie statystyki są alarmujące - według danych polskiej policji w 2021 r. aż 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 oznacza to 77% wzrost zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. W tym roku sytuacja będzie jeszcze gorsza - w zaledwie dziewięć miesięcy (od stycznia do września 2022 r.) doszło łącznie do 1535 zamachów samobójczych. Śmiercią zakończyło się 108 z nich.

- To ostatni dzwonek. Musimy zacząć działać w temacie zdrowia psychicznego już dziś. Od rozpoczęcia akcji zgłosiło się do nas mnóstwo młodych osób, szkół i rodziców. Młodzież często mówi o tym, że bardzo ciężko znoszą presję, oczekiwania czy wyścig po coraz lepsze oceny. To ważne, żeby mogli powiedzieć co czują i czego potrzebują. Czas dać młodym ludziom głos! Dlatego powstały MŁODE GŁOWY. Naszym partnerem strategicznym i głównym kanałem komunikacyjnym został TikTok. W ciągu pierwszego tygodnia od ogłoszenia akcji treści związane z kampanią MŁODE GŁOWY wyświetlono na tej platformie aż 16 milionów razy – mówi Martyna Wojciechowska, mama, dziennikarka i podróżniczka, prezeska Fundacji UNAWEZA.

Martyna Wojciechowska fot. Marta Wojtal

Ostatni dzwonek dla szkół

Badania koordynowane wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Zasięg przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku 10-19 lat zarówno z dużych miast jak i małych miejscowości z każdego krańca Polski. Ankieta jest prosta, anonimowa, a jej wypełnienie trwa mniej niż jedna godzina lekcyjna.

31 grudnia 2022 roku mija termin zgłaszania się do badania. W projekcie uczestniczy już 1500 szkół, a od startu akcji zgłosiło się już ponad 1225 kolejnych placówek. Martyna Wojciechowska odwiedzi też wybrane szkoły, które wezmą udział w akcji MŁODE GŁOWY.

Po zakończeniu badania w pierwszym kwartale 2023 roku powstanie ogólnopolski raport oraz ruszy kampania społeczna dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Analiza wyników posłuży również do stworzenia programu profilaktycznego, szczegółowych rekomendacji oraz konkretnych narzędzi dla rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Po badaniu każda ze szkół biorących udział w akcji otrzyma również zanonimizowane wyniki dla swojej społeczności.

- Gdy tylko przeczytałam o projekcie „Młode Głowy”, od razu zarejestrowałam naszą szkołę. Uznajemy, że równie ważny jak nauka jest dobrostan młodego człowieka, jego emocje i poczucie bezpieczeństwa. Nasza społeczność jest bardzo aktywna w pracy nad zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Dlatego organizujemy wiele form wsparcia, debaty uczniowskie, ale też imprezy „dobrostanowe”, przygotowujemy nauczycieli do pracy wychowawczej. Projekt Martyny Wojciechowskiej wpisuje się naturalnie w nasze dotychczasowe działania i nasze marzenia, aby dzieci i młodzież byli naprawdę szczęśliwi – mówi Agnieszka Tomasik, Dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gdańsku.

Mlode_glowy_1080x1080_

Edukacja i normalizowanie sięgania po pomoc przy wsparciu TikToka

Od startu akcji MŁODE GŁOWY TikTok, jako partner strategiczny i główny kanał komunikacyjny akcji wspiera szereg działań edukacyjnych promujących projekt, a przede wszystkim normalizujących sięganie po pomoc. Do akcji włączył się raper Bedoes, a także popularni twórcy TikToka jak Kacper Zembrzucki (@zetkacper), Karolina Tuchalska – Siermińska (@odnova.psycholog), Natalia Sisik (@nataliasisik), Narodziny Wegetarianki (@narodzinywegetarianki) czy Magdalena Chorzewska (@chorzewska_instaporadnia).

Działania MŁODE GŁOWY prowadzone są we współpracy z szeregiem fundacji, organizacji pozarządowych i instytucji naukowych m.in.: Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Szczecińskim - Instytutem Pedagogiki, Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa, Naczelną Radą Adwokacką, Naczelną Izbą Lekarską, Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacją po Drugie, Fundacją Zobacz… JESTEM, SEXed, Nastoletnim Azylem, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Librus i Twójpsycholog.pl.

***

O projekcie

“MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” to ogólnopolski projekt badawczy i kampania edukacyjna dotyczące zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi.

Projekt MŁODE GŁOWY obejmuje największe w Polsce, bezpłatne badanie stanu psychicznego dzieci i młodzieży oraz kampanię edukacyjną. Działania mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazać związane z tym wyzwania i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc.

Projekt jest inicjatywą Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską. Badanie obejmujące uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, realizowane jest wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg. Strategicznym partnerem akcji i główną platformą działań komunikacyjnych jest TikTok.

www.mlodeglowy.pl
tiktok.com/@mlode_glowy

Więcej informacji o badaniu i programie Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo:

Kierownik badań i prezes Fundacji Dbam o Mój Z@asięg

dr Maciej Dębski

m.debski@dbamomojzasieg.com

O Fundacji UNAWEZA

Fundacja UNAWEZA została założona przez Martynę Wojciechowską. Daje kobietom skrzydła poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. Zapewnia dostęp do edukacji, opieki medycznej oraz spełnia ich marzenia. Pomaga w Polsce, Ukrainie i na krańcach świata. Teraz Fundacja kieruje swoje działania również na młodych ludzi. Słowo UNAWEZA pochodzi z suahili i po angielsku oznacza YOU CAN. MOŻESZ. Każdy z nas może.

A RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

www.unaweza.org

Więcej informacji:

Fundacja UNAWEZA

Marta Skorupska

marta.skorupska@unaweza.org

O TikTok

TikTok jest czołową platformą krótkich filmów nagrywanych za pomocą urządzeń mobilnych. Naszą misją jest inspirowanie, pobudzanie kreatywności i sprawianie radości. TikTok posiada globalne biura w Los Angeles, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Berlinie, Polsce, Izraelu, Dubaju, Bombaju, Krajach Nordyckich, Singapurze, Dżakarcie, Seulu i Tokio. https://www.tiktok.com/pl/

Więcej informacji:

Piotr Żaczko

Communication Manager CE

piotr.zaczko@tiktok.com

Dawid Michnik

Grayling

Biuro prasowe TikTok w Polsce

tiktok@grayling.com

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.