W XXI wieku w Tanzanii ludzie polują na ludzi. Osoby z albinizmem żyją tam w ciągłym strachu przed prześladowaniami i śmiercią. Nie mogą też liczyć na edukację, pomoc medyczną i prawną. Dlatego jak najszybciej musimy DOKOŃCZYĆ BUDOWĘ DOMU, w którym Kabula i inne osoby z albinizmem będą mogły czuć się wreszcie bezpieczne!

Kabula też żyła w strachu, ale Jej życie zmieniło się w 2014 roku, kiedy Martyna przyleciała do Tanzanii, żeby zrealizować program telewizyjny „KOBIETA NA KRAŃCU ŚWIATA” oraz film dokumentalny „Ludzie duchy”. Po miesiącach starań, dzięki wsparciu Stowarzyszenia Misji Afrykańskich Martyna została formalnym opiekunem Kabuli, a dzięki środkom zebranym przez widzów TVN przez fundację „Między niebem a ziemią”, zrzeszającą polskich prawników Kabula jest dziś bezpieczna i może spełniać swoje marzenia.
Ale chcieliśmy też pomóc innym Dzieciakom, które zmagają się z wykluczeniem na różnych poziomach. Projekt jest przygotowywany przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich od kilku lat. Fundacja UNAWEZA planuje zebrać brakujące 450 000 zł. To środki potrzebne na dokończenie budowy domu dla Kabuli i innych Dzieci.

Ksiądz Janusz Machota, przełożony regionalny Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (SMA) w Tanzanii, który nadzoruje proces budowy domu, relacjonuje jak przebiegła realizacja projektu:
- Udało się stworzyć plan architektoniczny, zdobyć potrzebne pozwolenia, doprowadzić instalację elektryczną i wodną na teren działki. Ponieważ prawie cały teren budowy jest pokryty skałami musieliśmy wyrównać poziomy przy użyciu dynamitu i ręcznie. Przy takim ukształtowaniu terenu wylanie fundamentów było wymagające, pracochłonne i niestety kosztowne – opowiada ks. Janusz.

- Dom docelowo będzie przystanią dla kilkunastu Dziewczyn i Chłopców chorych na albinizm, którzy stamtąd będą uczęszczać do dobrych okolicznych szkół średnich. Będą też objęci specjalistyczną opieką medyczną, w szczególności wzroku i skóry, która u nich jest wyjątkowo narażona na poparzenia i nowotwory – dodaje ks. Janusz.

Ma to być również miejsce promocji i ochrony ludności dotkniętej albinizmem, zwłaszcza dzieci i młodzieży, a także zwalczania przyczyn uprzedzeń, przemocy i marginalizacji osób z albinizmem wśród lokalnej społeczności. Przyszła pani prawnik Kabula będzie tam miała też swój oficjalny gabinet!
- Na pewno nie zmienimy nagle całej sytuacji, ale będzie to konkretna cegiełka w budowaniu lepszego i bardziej sprawiedliwego świata – dodaje ks. Janusz.
Dziękujemy za każdą Waszą pomoc, bo bez Was nie byłoby tego wyjątkowego miejsca❤️🏠🙏🏻 Wsparcie przez stronę www.unaweza.org 👇 https://unaweza.org/wesprzyj?type=kabula Tradycyjny przelew👇 Fundacja UNAWEZA 43 1160 2202 0000 0003 8704 9430 tytułem: Darowizna na dom dla Kabuli zbiórka FB👇 https://www.facebook.com/donate/2491217907872708/10162659496585565/ ASANTE SANA🙏🏻 #UnawezaFoundation
Posted by UNAWEZA Foundation on Wednesday, February 26, 2020