Zmiana bielizny, mycie ciała i zębów – tych nawyków uczymy się od najmłodszych lat – najpierw w domu rodzinnym, później w przedszkolu i szkole. Jednak temat prawidłowego korzystania z toalety i higieny toaletowej nadal jest w naszym społeczeństwie tematem tabu. Uznaje się, że przeciętny człowiek korzysta z toalety dwa i pół tysiąca razy rocznie, a my nadal wstydzimy się mówić o fizjologii i o tym, jak powinniśmy zachowywać się w toaletach.
Akcja Tron pokazuje, że kultura osobista i higiena w toaletach oraz związane z tym prawa dziecka i jego dobrostan – to tematy, o których warto rozmawiać. Prawo do czystej łazienki to prawo dziecka. Prawo dziecka do prywatności to między innymi prawo do możliwości korzystania z zamykanych pomieszczeń przeznaczonych do czynności higienicznych i fizjologicznych.
Prawo to zależy od wieku, rozwoju, samodzielności i bezpieczeństwa dziecka, ale jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego małego człowieka. Ważne jest też to, czy łazienka jest dostosowana do małego człowieka i czy jest w niej zachowana czystość.

Dlatego do udziału w kampanii WCTron zaprasza nauczycieli i nauczycielki oraz dyrektorów i dyrektorki przedszkoli szkół, ale też rodziców, przedszkolaków i młodzież szkolną. Start kampanii to 19 listopada - Światowy Dzień Toalet. Przedstawiciele i przedstawicielki szkół i przedszkoli mogą już korzystać z gotowych i bezpłatnych materiałów edukacyjnych – scenariuszy zajęć, broszur, książeczek naklejek i gier.
Gotowe pomoce dostępne do pobrania są na stronie: www.akcjatron.pl
W ramach kampanii Akcja Tron organizowane są również konkursy dla przedszkoli i uczniów szkół w całej Polsce. Dodatkowo uczniowie szkół podstawowych mogą zdobyć punkty za wolontariat. W jury konkursu dla przedszkoli zasiadają eksperci i ekspertki, związani z edukacją i prawami dziecka, między innymi: Marek Michalak - kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka i w latach 2008–2018 rzecznik praw dziecka czy Anna Gorgolewska psycholożka i wykładowczyni Uniwersytetu SWPS (która jest też autorką do materiałów edukacyjnych na temat higieny dla dzieci w wieku przedszkolnym).
Nagrodą główną w konkursie dla przedszkoli będzie zaprojektowanie i wyremontowanie łazienki. Dlaczego to ważne? Według raportu programu “Wzorowa Łazienka” realizowanego przez markę Domestos z 2017 roku - ponad 30 proc. uczniów w wieku 6-12 lat unika korzystania ze szkolnych łazienek. Mądre zagospodarowanie przestrzeni i zastosowanie odpowiednich rozwiązań może to zmienić.
“Styl życia ucznia i jego rodziny stanowi 50% wszystkich czynników warunkujących zdrowie i ma największy wpływ na późniejszą kondycję człowieka. Uczniowie, dzięki kampanii zdobędą wiedzę i umiejętności, które podczas dalszego życia pomogą im dokonywać świadomych wyborów związanych z własnym zdrowiem” - mówi Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka i rzecznik praw dziecka w latach 2008–2018, powołując się na badania “Edukacja zdrowotna w szkole” Barbary Wolny.
Patronami akcji są między innymi: Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej.