Pomóż
Wybierz kwotę wsparcia i pomóż nam czynić dobro!
Jeśli zdecydujesz się na wpłaty co miesiąc w podziękowaniu otrzymasz spersonalizowany BILET DO LEPSZEGO ŻYCIA
Kiedy mówimy o broni wykorzystywanej podczas wojen, najczęściej mamy na myśli karabiny, czołgi, rakiety, ale od zarania dziejów jedną z najpotężniejszych broni przeciwko ludzkości jest przemoc seksualna, która towarzyszy konfliktom zbrojnym na całym świecie. Wraz z emisją odcinka programu „Kobieta na krańcu świata” z Ukrainy startuje zbiórka pieniędzy na rzecz organizacji SEMA i kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej w trakcie wojny.
Wybuchy, uciekający ludzie, strzały, masowe groby, domy i bloki, z których zostały już tylko gruzy… to obrazy z Ukrainy, które od półtora roku obiegają światowe media. Inwazja Rosji na Ukrainę zaczęła się w 2014 roku, pełnoskalowa wojna trwa od lutego 2022 roku i pochłonęła życie tysięcy osób, a miliony zmusiła do ucieczki. Jak każdy konflikt zbrojny w historii i ten ma wiele twarzy. W Ukrainie Martyna poznała jej ciche bohaterki: Irynę Dovgan i Natalię Leluch.
Kobietom, które doświadczyły przemocy seksualnej często zabiera się głos, a ich doświadczenia stają się powodem do wstydu. Szacuje się, że zaledwie ok. 6% kobiet decyduje się o tym mówić.
Natalia z zawodu jest lekarką, a Iryna kosmetyczką. Łączy je jednak nieprzeciętna siła, odwaga i pomoc, którą niosą innym. Bohaterki tego odcinka powierzyły swoje niełatwe historie Martynie, żeby przerwać milczenie i żeby świat się dowiedział o dramatach, które dzieją się każdego dnia niemal w sercu Europy, na oczach całego świata.
Każda zebrana złotówka zostanie przekazana organizacji SEMA UKRAINE, która jednoczy i wspiera kobiety, które doświadczyły gwałtów wojennych w Ukrainie. Jest to przede wszystkim pomoc medyczna, prawna, socjalna oraz liczne działania edukacyjne.
O ORGANIZACJI SEMA UKRAINE
Istnieje od 2019 roku jako część globalnej SEMA NETWORK, założonej przez międzynarodową organizację Dr Denis Mukwege Foundation. SEMA Ukraine to wspólnota kobiet, które ocalały po przemocy seksualnej podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej i zdołały przekształcić swoje traumatyczne doświadczenia w rozwój pourazowy.
Udział kobiet w sieci daje każdej z nich możliwość:
- podzielenia się swoimi doświadczeniami na temat powrotu do normalnego życia,
- poczucie wsparcia w społeczności,
- dodaje odwagi zeznawać przeciwko Federacji Rosyjskiej w międzynarodowych instytucjach i organizacjach z obrony praw człowieka,
- podnosi świadomości prawną i uczy bronić swoich praw w Ukrainie.
Zapewnia wsparcie psychologiczne i pomaga nawiązać kontakty z innymi wyspecjalizowanymi organizacjami, które zajmują się problemami medycznymi i prawnymi osób dotkniętych przemocą seksualną i wojną.
JAKA JEST ICH MISJA?
1.Wyeliminować przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć jako broń wojenną.
2. Ochrona praw, wolności i interesów publicznych kobiet, które ucierpiały w wyniku przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć związanej z wojną. Pomoc w rozwiązywaniu ekonomicznych, społecznych, kulturowych, psychologicznych i innych problemów swoich członkiń.
OBSZARY DZIAŁALNOŚCI:
1.Podnoszenie świadomości społecznej na temat realiów, przyczyn i konsekwencji SGBV podczas konfliktu zbrojnego (wojny) na Ukrainie;
2. Utrzymanie bezpiecznej przestrzeni dla osób, które przeżyły przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć podczas wojny, aby mogły się spotkać i nie bać się rozmawiać o swoim doświadczeniu podczas wojny;
3. Promowanie całościowego modelu opieki nad ocalałymi, który łączy w sobie kwestie psychospołeczne, prawne i wsparcie dla rozwoju struktur opieki zdrowotnej;
4. Działania na rzecz eliminacji przemocy seksualnej jako broni wojennej.
CO ROBIĄ?
1) Jednoczą i wspierają kobiety, które ocalały po przemocy seksualnej podczas wojny w Ukrainie;
2) dokumentują zeznania oraz informują społeczeństwo o zbrodniach okupantów na poziomie krajowym i międzynarodowym, aby zapobiegać wykorzystywaniu seksualnej przemocy jako broni wojennej;
3) podejmują działania mające na celu postawienie przed sądem osób odpowiedzialnych za przemoc seksualną podczas wojny;
4) prowadzą działania uświadamiające i edukacyjne;
5) poszukują i włączają do sieci nowe ocalałe kobiety;
6) organizują pomoc dla osób, które przetrwały przemoc seksualną (wsparcie socjalne, prawne, medyczne i inne), a także działają na rzecz poprawy stanu zdrowia i wsparcia finansowego zarówno ocalałych, ich rodzin, w tym dzieci.
STRONA INTERNETOWA: http://semaukraine.org.ua/
Odcinki “Kobieta na krańcu świata” można oglądać na player.pl.
Dokument "A jeśli jutro wojna się skończy" ma premierę na WATCH DOCS Festwiwal 2023.
Fot. Mariusz Janiszewski
Komu pomagamy?
KABULA I DZIECI Z ALBINIZMEM W TANZANII
Kabula, jak wiele osób z albinizmem w Tanzanii i innych krajach Afryki, żyła w ciągłym strachu o swoje życie. Dziś uczy się i planuje studiować prawo, żeby w przyszłości wspierać ludzi, którzy sami nie mają siły i środków, żeby się bronić. Pomóż odmienić życie kolejnych Dzieci z albinizmem
Dowiedz się więcej
PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI Z MADAGASKARU
Na Madagaskarze 25% dzieci od 5. do 17. roku życia wykorzystywanych jest do pracy zarobkowej, która obejmuje również prostytucję. Dołącz do wsparcia Projektu Edukacyjnego dla Dzieci, aby dać Im szansę na dzieciństwo bez przymusowej pracy. Razem możemy dać Im lepszą przyszłość.
Dowiedz się więcej